Д-р Господин Желев работи в клиника „Медикус Алфа“ (гр. Пловдив) и в УМБАЛ „Св.Георги“ ЕАД в клиниката по Изгаряния и Пластична хирургия от 1987г. до сега. Завършва медицина в гр.Пловдив, а през 1993г. става един от първите специалисти по пластична хирургия след утвърждаването на специалността в България. Член на Българската асоциация по Пластична хирургия, Европейската асоциация по изгаряния и други. Практиката му е насочена към лечение на термични травми и последствията им, естетични и реконструктивни операции на лице, гърди, корем, крайници, интимна естетика.
Д-р Георги Желев завършва медицина през 2014г. в гр.Пловдив. Защитава специалност по ПВЕХ през 2020г. Има насоченост към естетичните операции и процедури на гърди, лице, корем, поставяне на лифтинг конци, ботокс, хиалуронови филъри, лечение на термични травми и различни рани. Работи в клиника „Медикус Алфа“ и в УМБАЛ „Св.Георги“ ЕАД в Клиника по Изгаряния и Пластична хирургия от 2014г. до сега.
__________________________________________
Как съчетавате работа на две места – естетична хирургия в частна практика и лечение на животозастрашаващи изгаряния, измръзвания, труднолечими рани и електрически травми в университетската многопрофилна болница?
Лечението на пострадали при инциденти свързани с висока и ниска температура, електротравми, химически изгаряния определено води до изграждането на опитен хирург, способен да се ориентира, посрещне и лекува усложнения от най-различно естество в тази област. Термичните травми са специфична част от хирургията, която изисква детайлно познаване на анатомията и кръвоснабдяването на меките тъкани, развитието на раневите процеси, механизмите на настъпване на травмата, усложненията и най-вече точен медицински поглед върху общото състояние на организма.
Атмосферата е на нуждаещи се от спешна специализирана лекарска помощ пациенти – има болка, страх, инвалидизиране, понякога смърт. Успехите на колектива са свързани със спасяването на човешкия живот и намаляне на страданията на пациентите. За да се лекуват успешно изгаряния с голяма площ и пациенти в термичен шок е необходимо отделението да има добре подготвен екип от пластични хирурзи, анестезиолози, сестри и санитари, както и собствен, добре оборудван реанимационен сектор. Колаборацията с колеги от различни специалности е необходима и възможна в структура като УМБАЛ „Св.Георги“, където се намира и клиниката по ПВЕХ.
Това професионално обогатяване и изграждане на опит с различни и понякога тежки случаи помага значително при започване на работа в сферата на естетичната хирургия.
Пластичната хирургия е широкообхватна специалност, а естетичната хирургия е част от нея. Пластичният хирург може успешно да лекува изгаряния и измръзвания с техните последствия, хипотермия (общо охлаждане), трудно зарастващи рани, вродени и придобити малформации, малигнени заболявания на кожата и/или последствия от тяхното лечение, реконструкции след загуба на собствени тъкани и др. Но същият човек, даже в същия ден може да посреща клинично здрави и усмихнати хора желаещи красив бюст, корем, лице, премахване на излишни мазнини или третиране на бръчки. Също така все повече в пластичната хирургия навлизат модерни лазерни апаратури с различни приложения.
Ние не се ограничаваме с естетични процедури върху една конкретна област на тялото и извършваме оперативни и миниинвазивни процедури.
Корекции на „клепнали“ или големи уши, деформиран нос, уморени клепачи, малък или провиснал бюст или прекомерно нараснал бюст, гинекомастия, интимна естетика, третиране на динамични и статични бръчки на лицето, фейслифтинг, увеличаване на устни и други. С най-голямо търсене при нас са естетичните операции на женския бюст.
Добре, нека навлезем в повече подробности за естетичните операции на гърдите при жени. Какво всъщност означава красив бюст?
„Красотата е в очите на този, който гледа“ не е далеч от истината. Това означава, че няма и не би трябвало да има конкретни рамки за красивото, към които всички да се стремят. Част от красотата в природата е нейното многообразие, индивидуалност и различия. Затова т.н. общоприети норми за форма и силует само тормозят психически жените. Важно е да сме здрави и позитивни, да се чувстваме добре в тялото си, да обичаме себе си, да се възприемаме с лека насмешка дори и да не се вторачваме прекомерно в излишни детайли.
Разнообразието от различия във формата и обема на женските гърди е толкова голямо, колкото жени има по света. Дори на една и съща жена двете гърди никога не са напълно еднакви.
Често жените казват – „искам естествен вид на новия бюст“. Но разбирането за „естествен“ се различава от човек на човек. Перфекционизмът и стремеж към пълна симетрия е черта на човека, не на природата. Желанието за пълна симетрия тогава „естествено“ ли е ?
Представите ни за красота са се променяли в исторически план и ще продължат да се изменят, но както в природата съществува баланс и хармония, така трябва да бъде и в разбиранията ни за естетиката на женския бюст.
Гърдите са красиви, когато са в хармонични взаимоотношения по размер и форма с цялото тяло. Тоест на по-пълна жена биха подхождали повече по-широки и по-обемни гърди, отколкото тесни и малки по обем. На жена с по-слабо телосложение красиво стоят и по-малки по размер гърди.
Погледната в профил гърдата има плавна извивка навътре, която започва малко под ключицата и завършва със зърното. То трябва да е разположено на най-издадената част на гърдата и да е насочено напред. Ареолите се приемат за привлекателни, когато са симетрични по височина и имат сферична форма, а широчината им подхожда на размера на гърдата. Следващата извика на гърдата е изпъкнала – започва от зърното и завършва към гръдния кош, образувайки инфрамамарната гънка. Относно обема и големината на гърдите разнообразието и разбирането за красиво са много широки понятия.
Гърдите все пак се описват и измерват в параметри от медицинската наука. Ето някои от тях: широчина, височина, издаденост напред, разстояние от ключицата до зърното, разстояние от зърното до гънката под гърдата, разстояние между гърдите, обем.
Например приема се за нормално разстоянието между двете гърди да е 2-3см, за европейските жени разстоянието между ключицата и върха на зърното 17-23см, широчината на гърдата 11-13см и т.н. Но има много случаи, когато гърдите не са в тези параметри, а изглеждат красиво. Ние уважаваме индивидуалните характеристики и насърчаваме пациентите ни да търсят не максимални, а най-добрите възможни реалистични резултати.
Кой размер имплант е подходящия за даден бюст?
Ще отговоря кратко – подходящият имплант е този, който балансира очакванията за резултата с това, което тъканите безопасно ще позволят.
Големина и вид на импланта се определя спрямо анатомия, реалистични желания и възможностите на тялото, а водещо кредо за нас е “на първо място – здравето“.
Две думи за имплантите ?
Вече съществува голямо разнообразие от гръдни импланти и производители. Откакто първите са създадени през 1960г. до сега непрекъснато търпят подобрения и се създават нови поколения импланти. Различават се по обем, размери, форма, повърхност, стабилност и пълнеж. Обемът им варира средно от 100сс до 800сс, като най-често използваните са между 280сс и 420сс. Проектирани са така, че да отговарят на широчината и височината на гърдата в мерни единици. От съществена важност е също степента на т.н. проекция (издаденост) на импланта. Формата им е кръгла или анатомична. Кръглите импланти могат да осигурят по-голям обем в горната половина на гърдата, докато капкообразните (анатомични) импланти имат за цел да придадат по-естествен вид, подчератвайки извивките на гърдата. Повърхността им може да бъде гладка или грапава. Това е тази част от импланта, която контактува пряко с тъканите на гърдата и около която организмът изгражда и фиксира капсула. Имплантите могат да бъдат изпълнени с физиологичен разтвор или със силиконов гел.
Каква е ролята на пациента в цялата процедура, какво се очаква от него и как успявате да им обясните всичко?
Пациентите имат отговорна роля в целия този процес – от решението за подлагане на операцията до изпълнението на следоперативните препоръки.
Правилни решения се взимат, когато си конкретно и правилно информиран, а не просто информиран от всякакви източници. Проблемът в днешно време е лесния достъп до голямо количество непроверена информация, която изгражда подвеждаща представа на жените. Често те са проучвали и прочели много и различни източници. Взимат предвид опита на приятел, мнението на семейството, допитват се до интернет групи, блогъри и т.н. преди въобще да са пристъпили прага на консултативния кабинет. А всичко е субективно в този случай и индивидуално. Ето така се предпоставя възможност да се изгради нереална представа за предстоящата операция и резултат.
Съветът ни към жените е да не спират да четат и да се информират, но да приемат всичко в широкото пространство с щипка съмнение. Разговор със специалист в областта е препоръчително с цел осъзнаване на рисковете и ползите, както и за да са готови да посрещнат вероятни усложнения или пък очакваните им резултати.
Добре е да се отбележи и съществуването на събития, които не зависят от пациента и са извън контрола на неговия хирург.
Кои са тези фактори и събития ?
Това са анатомични дадености и физиологични особености, които жените притежават. Те са част от факторите, които не зависят нито от тях самите, нито от хирурга, но имат отношение към крайния резултат. Такива фактори са:
- Качеството на кожата (разтегливост, дебелина, здравина, стрии, предишни белези) и тъканното покритие над импланта.
- Прекарани в миналото заболявания, довели до сраствания и деформиране на бюста.
- Начинът на зарастване на белезите (нормални белези, разширени или келоиди).
- Разликите в обема на млечните жлези.
- Размерите и развитието на гърдите.
- Наличието на деформации на гръдния кош и гръбначния стълб.
- Разликата в обема на гръдния мускул вляво и вдясно.
- Развитието на инфекция, сером.
- В каква степен и дали въобще ще се разшири пространството около импланта.
- Развитието на болестни процеси години след операцията.
- Как вашият бюст би се променил след бременност.
- Руптура (спукване) на импланта.
- Дали организмът ще създаде фина капсула около импланта или задебелена и деформираща такава (капсулна контрактура).
Защо е толкова често срещана тази операция ?
Все по-нарастващата честота, с която тази процедура се извършва в световен мащаб през последните десетилетия и сравнително бързият възстановителен период са част от причините. Добре е да се отбележи, че лесната достъпност, добрата поносимост и успеха на пластичните хирурзи да постигат 24-часово стабилизиране и изписване на пациентите понякога неправилно се интерпретира като лесна и нетравмираща процедура. Сякаш е нещо, на което може да се подложиш „в обедната си почивка“. Това съвсем не е така, защото всяка операция е сериозно вмешателство в здравето и крие както ползи, така и рискове.
Кои може да са причините да не сме щастливи с настоящия си бюст ?
Причини да не харесвате бюста си могат да бъдат:
- Изглежда празен в горната си част след бременност или след отслабване
- Запазва малките си размери след пубертета
- Провиснал и отпуснат с течение на времето
- Гърдите са асиметрични, нивото на зърната също
- Ареолите са преразтегнати и широки
- Деформиран след заболявания в тази област
- Неудовлетвореност от предходната си корекция
- Прекомерно нарастване, което води до смущение
- Вродена недоразвитост на бюста едностранно или двустранно
Какво представлява тази операция и как протича ?
Аугментационната мамапластика е увеличаване на обема на бюста по оперативен начин, чрез поставянето на имплант в точно определени анатомични места, които хирургът създава – под гръдните мускули или под тъканите на млечната жлеза.
Тази интервенция се прилага при клинично здрави жени и мъже след завършване на естествения растеж на организма или в някои по-рядки случаи – непълнолетни, след писмено съгласие от родител. Не се прилага в случаите на нелекувани ракови заболявания, активна вирусна инфекция, настояща бременност и кърмене, силно отслабена имунна система и други състояния открити в хода на предоперативните прегледи.
Разрезът за достъп е в естествената гънка под гърдите (предпочитан в световен мащаб, както и от нас) и е между 5,0см и 6,0см.
При гърди, които са несиметрични преди операцията, след увеличаване само на обема им те трудно биха били напълно еднакви. Не трябва да забравяме, че хирургът работи с вашите анатомични и предварителни дадености, които са различни и уникални за всеки човек. Допълнителното уеднаквяване на предварително асиметричен бюст може да доведе до допълнителни белези от едната или от двете страни. Човешкото тяло винаги има различия в по-голяма или по-малка степен от лявата и дясната си половина.
При значително провисване на бюста увеличаването му с допълнителна тежест (т.е. имплант) няма да доведе до задоволителен за вас и нас резултат. Ще ви посъветваме да обсъдим извършването на повдигане (мастопексия) в допълнение към увеличаването на обема на бюста с имплант. Това ще доведе до повдигане на бюста, промяна на мястото на зърната и ареолите, симетризирането им, както и допълнителни белези в областта, но в дългосрочен план – естетически задоволителен и устойчив резултат. Едноетапното повдигане на бюста и поставяне на имплант е различна по вид, сложност и продължителност операция, която изисква висока експертиза и опит. Ние я извършваме често, в случаите, когато това е правилният избор за постигане на желан резултат. Не бихме поставили само импланти с голям размер и тежест във вече провиснал и изтощен бюст, защото това допълнително ще утежни състоянието на бюста след време.
И един наистина често задаван въпрос. Доживотни ли са имплантите ?
При добра хирургична манипулация и при спазване на препоръките следоперативно, имплантите ще бъдат в добро състояние дълги години, но въпреки това не са доживотни и може да се наложи подмяната им. Статистическите наблюдения при част от пациентите показват причини за повторна операция около десетата година след поставянето им, но това е строго индивидуално. Имаме пациенти с поставени преди 15 години импланти в перфектно здравословно и естетическо състояние.
Няма нужда да сменяте имплантите си, ако няма причина за това.
Колко време след бременност и кърмене можем да се подложим на тази операция?
Най-доброто време се приема между 8-12 месеца след приключване на кърменето (или бременността, ако не сте кърмили). Причината е, че гърдите търпят естествено обратно развитие през този период. Променя се обема на млечната жлеза и разтегливостта на кожата, организмът се адаптира и връща към нормалното си хормонално състояние като цяло.
Как протича Денят на операцията при вас?
В болничната стая ще ви посети вашият анестезиолог, медицинска сестра и ние. Не трябва да сте се хранили и приемали течности от сутринта. Ще направим предоперативните изчисления и измервания, след което сестрата ще ви насочи към операционната. Желателно е да не носите маникюр, тежък грим и парфюм, изкуствени мигли и накити. Анестезиологът ще ви въведе под обща анестезия, ще следи състоянието ви и ще ви събуди. Увеличаването на бюста е с продължителност средно час. Ще се събудите унесени в леглото си и постепенно ще излезете от упойката. Нормално е да усещате болка в областта на операцията, да чувствате че ви опъва, пристяга и т.н., което се посреща с обезболяващи медикаменти. Нормално е гърдите да са леко оточни и болезнени. Ще имате превръзка под и встрани на гърдите. Движенията в областта на раменния пояс може да са леко болезнени също. Ще прекарате нощта под контрола и наблюдението на дежурния лекар и медицинска сестра.
На следващия ден, ако вашето възстановяване върви без проблем, ще ви изпишем от клиниката с препоръки за подходящо бельо и режим. Много често се използват резорбируеми конци и тяхното сваляне не е необходимо. В дома си е задължително да си почивате и да избягвате физически натоварвания, особено с ръцете. Не вдигайте тежест от земята, не правете твърде резки и натоварващи движения през първите две седмици т.е избягвайте упражнения и действия, които изискват натоварване на големите гръдни мускули.
След 3-5 дни трябва да посетите клиниката отново за смяна и олекотяване на превръзката. Всеки ден ще се чувствате по-добре от предходния и с течение на времето формата на гърдите ще се подчертае още. Трябва да носите спортен еластичен сутиен в продължение на минимум 2-3 месеца след операцията. Може да започнете профилактика на белезите си след третата седмица.
В следващото интервю ще засегнем обстойно усложненията при операции на бюста, включително нашумелият наскоро Anaplastic Large Cell Lymphoma и Breast Implant Illness.