Стрес
Не може да се отговори еднозначно на въпроса какво точно е стрес. Всичко е достатъчно тривиално – колкото повече e натоварването, толкова по-високо е нивото на стреса. И това е само за част от хората, за други – натоварването е ново предизвикателство. Във всеки случай, стресът бива два вида – положителен и отрицателен.
Симптоми
Стресът бива още остър и хроничен. Няма начин да не забележите острата проява на стрес. Той е най-сериозният нервен изблик, който може да изглежда като истеричен припадък, продължителни ридания, кръвотечение от носа или най-силното главоболие. В съвременния свят все по-актуална е хроничната форма на стрес, която измъчва организма с продължително физическо и психическо напрежение. Симптомите на стреса можем да разделим така:
- Физиологични симптоми: високо или ниско кръвно налягане, втрисане, потене, треперене, мускулен хипертонус, болки от неопределен характер – най-вече в гърба, главата и стомаха, замайване, нарушено храносмилане, промени в теглото, алергични обриви, безсъние, загуба на апетита, сексуални смущения.
- Емоционални симптоми: изнервяне, чести пристъпи на гняв, безпокойство, тревожност, недоволство от собствените постижения, чувство на самота, чувство на вина, прехвърляне на отговорността за себе си върху околните.
- Поведенчески симптоми: увеличена конфликтност, допускане на грешки в работата, усещане за недостиг на време, задълбочаване на вредните навици, работохолизъм.
- Интелектуални симптоми: трудна концентрация, влошена памет, натрапчиви мисли, трудности при взимане на решение.
Хроничният стрес наистина заплашва здравето и живота на човека и значително влошава качеството му на живот. Не бива да игнорираме симптомите му и да чакаме да изчезнат сами.
Замислете се сериозно, ако ви се случват следните неща:
- Умората не ви напуска, дори и след отпуска, като тя е и физическа, и психическа.
- Не изпитвате радост от общуването с близките хора. Всеки ден това чувство се засилва.
- Не харесвате себе си. Неуверен сте и имате усещане за безизходица.
- Появяват се проблеми със здравето.
- Ядосвате се на себе си и на всички останали.
Острият стрес е моментален отговор на организма на конкретна ситуация (например заплаха). Такъв стрес възниква когато човек разбира за смъртта на близък човек или става свидетел на смърт. Може да се получи и по време на шофиране или явяване на изпит. Симптомите са: гадене, емоционален шок, главоболие, силно сърцебиене, болки в гърдите, рязка агресия. Добър начин за успокояване е техниката с дишане (дълбоко вдишване през носа и бавно издишване през устата).
Бърз тест
Отговорете на въпросите и сметнете резултата така: за отговор „почти никога” – 1 точка, за „рядко” – 2 точки, за „често” – 3 точки, за „почти винаги” – 4 точки.
- Лесно ли се ядосвате за дреболии?
- Изнервяте ли се, когато чакате някого?
- Можете ли да обидите някого несправедливо, само защото ви се е изпречил на пътя когато сте ядосан?
- Често ли почервенявате?
- Критиката по ваш адрес вади ли ви от равновесие?
- Ако някой ви блъсне в трамвая, ще го блъснете ли и вие (или ще го обидите)?
- Запълвате ли свободното си време с някаква дейност?
- Закъснявате ли за работа?
- Когато говорите с някого, прекъсвате ли го, допълвате ли го?
- Имате ли проблем с апетита?
- Изпитвате ли безпричинна тревожност?
- Чувствате ли се зле сутрин?
- Уморявате ли се лесно?
- Уморени ли сте дори след дълъг сън?
- Боли ли ви сърцето?
- Имате ли болки в гърба и във врата?
- Тактувате ли с пръсти по масата, въртите ли копче от дрехата си и др.?
- Смятате ли, че трябва да ви хвалят повече?
- Чувствате ли се недооценен?
- Спазвате ли диета за отслабване?
Ако сте събрали до 30 точки, вие леко се справяте с проблемите си и приемате трудностите. Устойчиви сте на стрес.
От 31 до 45 точки: имате напрегнат живот, но получавате удовлетворение от него. За сега стресът не ви заплашва, но опитайте да почивате повече.
От 46 до 60 точки: намирате се в постоянно напрежение. Научете се да се отнасяте по-леко към неуспехите. Радвайте се на живота.
Повече от 60 точки: стресът заплашва здравето ви. Променете живота си и се заемете с любими занимания.
Кои болести са свързани със стреса
- Хипертония и сърдечни болести: при стрес съдовете правят спазми, движението на кръвта се ускорява, пулсът се учестява и това е най-простата схема за вдигане на кръвното налягане. Има опасност от инсулт или инфаркт.
- Бронхиална астма: при внезапен стрес, първа страда дихателната система. Човек започва да се задъхва. Това е особено опасно при наличие на бронхиална астма, която се изостря при всяко вълнение.
- Гастрит, язва и други проблеми с храносмилателната система: по време на стрес, голяма част от кръвта постъпва в мускулите и в главния мозък, а дефицитът на кръв в стомаха се изразява в болки, гадене, диария. Това води до синдром на раздразнените черва и до язва.
- Кожни болести: това е вторична проява на проблема с храносмилането. Хранителните вещества не се усвояват добре, имунитетът пада и се появяват обриви и раздразнение по кожата. Може да се появи хроничен псориазис, екзема или акне.
- Податливост на инфекции: при стрес пада нивото на белите кръвни телца в организма, които отговарят за имунитета. Така заразяването с всякакви вируси и инфекции става много лесно.
- Главоболие: причините за главоболие може да са много, но мозъкът не обича негативни емоции и ще реагира с болки или световъртеж.
Как да си помогнем
Банално е, но здравословният начин на живот формира устойчивост на стрес. Огледайте как прекарвате деня си – достатъчно време ли почивате, колко часа спите, правите ли разходки на чист въздух и занимавате ли се със спорт. Всичко това е благоприятно за психиката. Обратно, вредните навици като алкохол и цигари, действат зле на централната нервна система.
- Фитнес: редовното физическо натоварване изработва хормона на щастието – серотонин. Затова след някакво извънредно напрежение, трябва да свалим стреса в спортната зала. Така ползата е двойна – и за тялото, и за психиката.
- Контрол на емоциите: помислете си какво ви изважда от равновесие. Определете сами своя тактика за реакция на негативните емоции. Дръжте се под контрол, а ако не можете да се справите сами, говорете с психолог.
- Заемете се с творчество: всяко хоби, особено, ако е свързано с ръкоделие, успокоява нервната система. Полезно е да се бродира, да се нижат мъниста, да се плете или шие.
- Отпуснете се: по-точно – научете се да почивате. За някого това може да е четене на книга, за друг – миене на чинии или изкачване на връх. Важното е да получите удоволствие или поне да се откъсне от лошите мисли.
- Избавете се от негативните преживявания: Забравете за лошото и се постарайте да извлечете добър урок. В никакъв случай не превъртайте в главата си ситуацията отново и отново. Отрицателната енергия разрушава здравето.
Анти-стрес топка
Може да ви звучи несериозно, но анти-стрес топката наистина върши чудеса. Подходяща е за хората, които още не знаят как да освобождават стреса си. Топката намалява напрежението, защото когато я стискаме и отпускаме, мускулите на ръката се стягат и отпускат и това наистина успокоява. Топката стимулира и проводимостта на нервите – някои от нервните окончания на ръката са директно свързани с мозъка. По този начин, топката може дори да стимулира производството на ендорфини.
Може ли стресът да е полезен
Да, ако ни помага да избягаме от мечка или да си вземем изпита. Стресът мобилизира цялото ни тяло за „битка” или за да избягаме. Проблемът е, ако се превърне в хроничен. Тогава, поради повишеното отделяне на кортизол, норадреналин и адреналин, се възбуждат редица възпалителни процеси в тялото. Дори костите ни могат да станат по-чупливи от постоянен стрес. Нивото на въздействие на стреса върху нас зависи не от самата ситуация, а от нашата интерпретация. Дори и да се потим и да имаме сърцебиене във важна за нас ситуация, това няма да ни плаши, докато не започнем да разглеждаме реакцията на организма си като нещо лошо и застрашаващо.
В началото симптомите са по-леки, не им обрищаш внимание..очакваш и се надяваш, че е нещо временно и ще отмине, докато не се задълбочат и тогава става по- трудно да се справиш. Поне така беше при мен. Отне ми доста време, докато намерих баланс. Опитвам се да живея по-здравословно и да има повече движение в ежедневието ми. Но няма да отричам =, че ползвам и различни витамини В,С,Е и т.н. и минерали. За намаляване на стреса и напрежението ползвам една немска добавка, която много ми помогна Good better best.
Mojeli dami kajesh kakva e dobavkata