Петя Стойчева-Кривицки: Да подобрим жизнения си комфорт

Петя Стойчева-Кривицки е клиничен психолог в Център за консултиране, психотерапия и психодиагностика “Анима Център” в гр. Пловдив.

Всички живеем в момента в особена ситуация, пред която никога до сега не сме се изправяли и сякаш притеснени повече за физическото си оцеляване, за работата и финансите си, дори за света и посоката му, забравяме да помислим, че здравето започва преди всичко в ума.

Самоизолацията по физически параметри е въпрос на личен избор, но тази ситуация, в която сме в момента, е много различна.

Тук имаме наложена отвън физическа изолация, по повод епидемиологична обстановка. Но всъщност, ние нямаме типичната обстановка на изолираност — съвремието ни дава възможност за социална активност при ограничена степен на физически контакти чрез интернет, телевизия, телефони. Ние живеем в ерата на виртуалния социум. Така че, дискомфортът от липсата на физически социални контакти, който изпитват хората, може да бъде заменен от социални контакти във виртуалното пространство.

Ето няколко техники с които можете да подобрите жизнения комфорт в настоящата ситуация:

1. Първото е спазването на дневен режим. Дневния режим помага срещу хаоса, дава усещане за сигурност и ни подкрепя в стресови ситуации, с това, че се предържаме кън него. Може да се сравни с определени ритуали. Необходимо е да пристособим своя дневен режим към актуалната ситуация. Важно е и планирането на деня . Планираните действия предотвратяват загубата на контрол и чувството за безсилие. Планираните действия дават усещането, че човек не е безсилен пред дадена ситуация, а може активно да я създава.

2. Важно условие за справяне в кризисната ситуация е използването на медийте съзнателно и целенасочено.

Фактите помагат против наплива от чувства. Сериозната и ясна информация дава ориентация и сигурност, но е добре да се избягва, непрекъснатото потребление на медии.

3. В този момент е добре да помислите за своите силни страни. Ресурсите помагат за издържане на кризисни ситуации. Вътрешните ресурси са всички положителни преживявания, които сте имали през живота си, всички проблеми, които вече сте преодолели и разрешили, вашите силни страни и таланти, всичко, което имате като умения, склонности и т.н. Ресурсите са източници на сила. Активирайте ги и ги използвайте.

4. Задължително през периода на изолация е движението, то върши чудеса в главата и е научно доказано, че има положителен ефект върху психиката ни. Спортът е възможен и в тясно помещение: Видео клипове в Интернет дават идеи и програми за тренировки. Всякаква мускулна треска сега означава успех.

5. Прекрасно е да се поддържат и социалните контакти чрез видео разговори по телефона. Връзката със семейството или приятелите, което дава опора.

6. Най-важната задача през този период е практикуването на прости упражнения за релаксация. Страхът и релаксацията не могат да се случват едновременно. Затова правете релаксиращи упражнения, те намаляват страховете и увеличават способността на организма да се справя в стресови ситуации. Можете да се възползвате от приложението за мобилни телефони АНИМА, мобилният ап е достъпен за всички видове телефони апарати, в него можете да откриете упражнения за релаксация и справяне в различни ситуации. Въпреки че мерките могат да бъдат премахнати, хората би трябвало да пазят, и физическото и психическо здраве както собственото, така и на другите!

Свързани продукти

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари

Актуално