Какво прави инхалаторът (небулайзерът)?
Инхалаторният път на доставка на медикаменти в белите дробове се счита за най-оптималният за постигане на бърз лечебен ефект. Ефективният контрол на респираторни заболявания се постига с високи концентрации на лекарствени вещества в мястото на патологичния процес при минимум странични ефекти.
В домашни условия е терапия с особена ефективност при вирусни и простудни заболявания, свързани с горните и долни дихателни пътища.
Предимства на лечението с небулайзер (инхалатор)
- през годините имаме изключително усъвършенстване на техническите параметри на инхалаторите за подобряване на депозицията на активното вещество в белите дробове.
- бързото усвояване (абсорбция) от голямата прицелна площ на белия дроб на инхалираното вещество гарантира възможно най-бързия терапевтичен ефект при лечението на респираторните състояния – от най-обикновен течащ нос (ринит), хроничен риносинузит, ларингит до фарингит и бронхит. Инхалациите имат добър терапевтичен ефект и при астма, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), алвеолит и пневмония.
- избягването на чернодробното елиминиране (first-pass effect) прави инхалаторната терапия един от най-безвредните и ненатоварващи организма методи за таргетирано лечение на респираторните заболявания, не само при бебетата и малките деца, но и при възрастните.
Критерии за качеството на небулайзера:
Когато избираме небулайзер (инхалатор) за своето семейство е добре да знаем основните критерии на неговата ефективност.
- Пълно улеснение за пациента с минимален риск от некоректно използване на устройството.
- Постигане на ефективна доставка в белите дробове, дори и при лоша техника/координация на пациента.
- Висока депозиция в белите дробове, за да се достави необходимата доза на точното място и минимализиране на системните ефекти.
- Еднаква, постоянна депозиция, доставяща точното количество и ефективна доставка на всички видове молекули и размери на частиците.
- усъвършенстването на техническите параметри на инхалаторните за подобряване на депозицията на активното вещество в белите дробове.
- бърза абсорбция.
- голяма и богато кръвоснабдена прицелна площ.
- ефективна доставка на всички видове молекули и размери на частиците.
- избягване на чернодробното елиминиране (first-pass effect).
Кои са основните характеристики на качествения небулайзер:
- Сила на компресора – от силата на компресора на небулйзера зависят характеристиките отговорни за ефективната и подстоянна депозиция на лекарственото вещество в белите дробове. Когато компресора е прекалено малък и слаб не може да се постигне достигане до долни дихателни пътища или количеството доставяно вещество е недостатъчно.
Освен това от силата на компресора зависи скоростта на провеждане на инхалацията, което е съществена характеристика. Колкото по-надежден е компресора толкова повече съкращаваме периода за инхалация.
За абсолютно недопустимо се счита прилагането в небулизатор на:
- Нестерилни разтвори.
- Чайове и други отвари на билки, съдържащи малки частици от билките, които директно се инхалират в най-тесните участъци на белодробните разклонения.
- Етерични масла в инхалатор (небулизатор).
- Винаги се поставя лекарствено вещество, което е във форма за инхалиране и за лечение само на респираторни заболявания, а основния разредител е физиологичният разтвор. Това означава, че лекарствата не бива да бъдат разреждани с минерална вода или други разтвори.
Какво още трябва да не забравяме?
- Децата до 3 годишна възраст най-общо не могат да усвоят специфична инхалаторна техника и затова при тях се ползват небулизатори с лицева маска или дозир-аерозоли /pMDI/ със спейсър и лицева маска. Ако спейсърът с маска не постига плътно прилепване към носа и устата на детето, лекарствената доставка до белите дробове ще е значително намалена. Ако детето плаче, голяма част от дозата се отлага в ГДП, а не в белия дроб.
- Ако детето може да бъде обучено да ползва мундщук, това трябва да се използва, тъй като мундщукът увеличава белодробната депозиция в сравнение с лицевата маска.
- Физиологичен разтвор от банка – важно е да отбележим, че банката е стерилна само първия път, а всяко последващо теглене от нея ви дава един бактериално замърсен разтвор (от въздуха, влизащ в банката), който ще инхалирате на детето.
Назална срещу орална инхалация
- Носът е по-ефективен филтър от устата. Поради това инхалирането през устата е предпочитан път за аерозолна доставка към белите дробове. Това е потенциален проблем при лечението в педиатричната практика. Например, когато деца се лекуват с небулизатори или pMDI и използват лицева маска, те често дишат и през носа в маската. Докато абсолютната ефикасност като белодробна доза при носово дишане е ниска в сравнение с вдишването през устата, общата инхалирана доза на кг тегло е относително по-висока при деца, дишащи и през носа, сравнено с възрастни, вдишващи през устата. Така че дозата в белите дробове на кг тегло при вдишващи през носа деца е вероятно подобна на достигната от възрастни само през устата.
- Инхалаторният път на лечение предлага огромна възможност за разширяване на медикаментозната палитра, която на този етап се изчерпва от бронходилататори, кортикостероиди и някои антибиотици. Разработени са технологии, чрез които ще бъде възможно лечение с микро и макромолекули като ваксини, антитела, цитокини, хормони и др.
Професионална терапия. Pro решение. C28 Pro. „По-добър от всякога. Най-обичаният небулайзер. OMRON C28 Pro. “
- Проектиран за лична и професионална употреба
- Разработен съвместно с пулмулози
- Изключително тих, ефективен и надежден компресор
- Ефективна депозиция на лекарства в белите дробове
- Бързо пулверизиране(разпрашаване) на лекарственото вещество – 0,7 ml / min
- Възможност за непрекъснат цикъл на работа на компресора
- Размер на частиците 2,6 мм A.V.T. технологията увеличава максималното количество лекарство по време на вдишване и намалява загубата на лекарство по време на издишване чрез синхронизация на потока
- Комплектът включва: небулайзерна чашка, мундщук, детска маска, маска за възрастни, мундщук, въздуховод