Как да различим контактния дерматит?

Контактният дерматит е заболяване, предизвикано от действието на алерген, който имунната система разпознава като дразнител и провокира алергична реакция. Как да различим контакния дерматит от обикновеното кожно раздразнение? Възпалителната реакция е неспецифична и е следствие от контакт на някакви вещество с кожата. Причинителите на дерматит са много, като например:

  • Химически: киселини, разтворители, соли и др.;
  • Средства за миене: сапун, абразивни средства, препарати за почистване и др.;
  • Растения;
  • Телесни течности: урина, слюнка и др.
    Свойствата на дразнителите (например високо или ниско pH, разтворимост в липидния слой на кожата), условията на околната среда ( ниска влажност, висока температура, интензивно триене) и състоянието на пациента (много млад или много стар), влияят на вероятността да се развие контактен дерматит.

Видове контактен дерматит

Иритативен контактен дерматит

За да се появи този дерматит е достатъчно само еднократно въздействие на агента. Заболяването е остро, кожата почервенява, нерядко се появяват отоци, мехури, поразените участъци остават влажни. Всичко това се съпровожда от парене и сърбеж. Често се среща хроничен иритативен дерматит.

Причината за него е продължително използване или контакт с агент, който по принцип е със слабо въздействие. Тогава кожата става суха, червена, лющеща се, груба и често се напуква. Как се лекува? С подходящи промивки, ако причинителят е химически и трябва незабавно да се отстрани. При това лечение се използват антидоти, компреси, специални стероиди и имуномодулатори. Ако има вторична инфекция, се назначават и антибиотици.

От лекарства или Фототоксичен дерматит

Това е вариант на дерматита, при който в следствие на приети лекарства или някакви други вещества, се образуват свободни радикали и причинители на възпаления, които се задействат чак след абсорбиране на ултравиолетова светлина.

Алергичен контактен дерматит

Първият симптом при алергичен контактен дерматит е появата на интензивен сърбеж. В случай, че се появи болка, тя вече е резултат от вторична инфекция.Измененията по кожата варират от обрив до тежки отоци с мехури и рани. Обривът обикновено се характеризира с локализация, която подсказва мястото на специфично въздействие – например ивица по кожата на ръката или крака или кръгово опасване (място под часовник, пръстен или гривна). Когато обривът е на една линия, това обикновено означава, че е реакция на алерген или раздразващо вещество.

Най-често се забелязва по ръцете, в резултат на работа или допир с потенциален алерген. При контакт с аерозоли (например парфюм), се поразяват непокритите участъци от кожата. Дерматитът обикновено се ограничава с местата на въздействие, но при разчесване може да се разпространи. Обривът се появява до 24-48 часа след въздействието на алергена.

На ръцете

Най-разпространеният вид контактен дерматит, който се среща преди всичко при жените. На развитието му оказват влияние и такива фактори като нервни разстройства, неправилно хранене, хормонален дисбаланс, ползване на много топла вода, честа употреба на антибактериален сапун. Основните причини за появата му се делят на няколко групи:

  • Физически фактори: промяна в температурата, триене, ултравиолетови лъчи и други външни въздействия върху кожата;
  • Биологически фактори: става дума за въздействие на растителен сок или цветен полен – коприва, чесън, алое и др.;
  • Химически агенти: препарати, лакове, бои, елементи на битовата химия и др.

На лицето

Дерматолозите могат да определят приблизителния тип на алергена само по локацията на дерматита. Например дерматитът на лицето, който е много разпространен, може да възникне непосредствено след употреба на лекарства и проява на фоточувствителност. Лицето може да пострада от досег с различните видове козметика, включително и със слънцезащитни препарати.

При бебе

Причините за контактен дерматит при бебетата и малките деца са свързани със силната чувствителност на кожата им. Заболяването може да е остро или хронично. Първото възниква при еднократен контакт с някакъв дразнител, а хроничният тип е резултат от продължителен контакт със слаб дразнител. Бебешки дерматит могат да предизвикат различни бои, пластмаси, козметика и миещи препарати, растения, антибиотици, отделно някои метали (хром, никел, сребро), температура, триене на дрехи и обувки и собствените телесни течности, които бебетата отделят.

Освен ярко изразени, симптомите за бебешки контактен дерматит могат да останат и скрити. Най-характерни са почервеняването, възможните отоци на поразените места, парене, сърбеж, болка при докосване, обрив във вид на малки мехурчета с течност, поява на сухи, лющещи се корички. Обикновено симптомите са локални – когато дразнителят е някакво растение или метално украшение, но може да се поразят и значителни участъци на кожата, ако има чувствителност към сапун, например.

Диагностика на контактния дерматит

Освен на оплакванията на болния и данните за неговата професия, навици, хоби и задължения в домакинството, лекарят обръща внимание на цвета на кожата му, наличието на обрив и състоянието на слизестите обвивки. Прави се кръвен анализ, отчита се наличието на антителата, които отговарят за алергичните реакции.

Лечение на алергичен дерматит

На първо време трябва да се изключи контакта с веществото, което е предизвикало реакцията. В хода на медикаментозната терапия се приемат противовъзпалителни препарати и антихистамини. Ако има вторична инфекция, се назначават и антибиотици. Препоръчват се хладни компреси, а понякога и кортикостероидни препарати – при тежки случаи с образувани мехури.

Профилактика

Болният трябва да избягва контакт с известните му алергени. С цел профилактика е възможен и прием на антихистаминови препарати. От храненето трябва да се изключат и всички храни, които имат висок потенциал да причинят алергии. За профилактика и при възстановяване на увредените участъци от кожата всеки може да спазва няколко прости правила:

  • Да носи ръкавици в студеното време;
  • Да ползва топла вода и не много меки миещи средства за миене на ръцете;
  • Сапунът трябва да се отмива добре, а ръцете да се подсушават;
  • След всяко миене на ръцете се използва крем за овлажняване и омекотяване на кожата. Подходящи са кремовете с вазелин, ланолин, церамиди и др.
    Болните места в никакъв случай не бива да се разчесват, защото това ще създаде подходяща среда за бактериална инфекция. Възпалението може да се овладее с кортикостероиди във вид на крем, лосион, маз, пяна или нещо друго за външно приложение. Когато дерматитът е на лицето или в кожна гънка, се препоръчват по-слаби препарати. Възстановяването след остър дерматит продължава около месец и то, ако дразнителят изцяло е отстранен. При хроничен контактен дерматит, симптомите могат да се запазят за няколко месеца и дори за няколко години.

Народна медицина

Народните методи за лечение на дерматит се отнасят повече за децата:

  • Компрес от суров картоф: 100 грама обелени картофи се настъргват и се смесват с лъжица мед. Кашата се разнася на болното място. Компресът се прави за не повече от 2 часа.
  • Компрес със зелево листо през нощта ще помогне да се свали възпалението. Освен това, зелето има способността на абсорбира вредните химически вещества.

Subscribe
Notify of
guest

2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари
Пострадала
Пострадала
3 years ago

До сега от всички мазила ,промивки и всичко което се предлага в аптечната мрежа не ми е помогнало за лечението на контактен дерматит на лицето. Последно което ползвах е крем за атопичен дерматит на Topi crème CiCA с резултат (0). Правих биопсия и ми поставиха тази диагноза контактен детматит. Вече 30г го имам . Ако има някакво друго средство моля да ми отговорите.В момента мажа с хомеоплазмин и судо крем.Резултатът е минимален, след известно време започва наново рецидив.

Катерина Христу
Admin
Катерина Христу
3 years ago
Отговаряте на  Пострадала

Здравейте, Пострадала!
Можем да Ви препоръчаме консултация с дерматолог относно Вашето състояние. По принцип нашите клиенти са доволни от употребата на бариерни кремове в ежедневието, които образуват невидим филм върху кожата и намаляват контакта между външния дразнител и кожата.

Актуално