Д-р Катя Пенева: НОВОСТИ В ЛЕЧЕНИЕТО И ДИАГНОСТИКАТА НА ОЧНИТЕ БОЛЕСТИ

Д-р Катя Пенева е специалист офталмолог с над 30 години опит в областта на очните болести. Работи с пациенти в очен кабинет – ТЦ Гранд (град Пловдив, ул. „Петко Д. Петков“ 23, ет. 4) след предварително записване на час на тел.: 0887 750 592.

E-mail: [email protected]


Офталмологията е специалност в медицината, която върви напред с бързи крачки. Някои очни болести изискват прилагане на фармакологично лечение. Такива са алергичните, инфекциозните и възпалителните заболявания на очите и очните придатъци. Но други, като роговични дегенерации, катаракта (пълно или частично помътняване на очната леща) или глаукома (дегенеративна невропатия на влакната на зрителния нерв поради повишено вътреочно налягане), изискват хирургични интервенции. Профилактиката, ранното откриване, правилната диагностика и лечение са от съществено значение за крайния резултат и зрението на пациента.

Има много нови методи за диагностика и лечение на очните болести. В съвременното ни общество навлизат важни достижения от областта на физиката и химията.

Трансплантация на роговица: 

Различни заболявания на роговицата могат да доведат до промяна във формата ѝ и нарушение на прозрачността ѝ, в резултат на което зрението се уврежда в различни степени. Нормалната повърхност на роговицата е гладка, леко по-изпъкнала в центъра, лъскава и прозрачна. Дори и най-малките промени във формата ѝ водят до влошаване на зрението.

Очната хирургия има успехи в трансплантацията на роговица при пациенти с роговични дегенерации, като увреждане на роговицата след очна операция, след изгаряния и инфекции, както и при наследствени дистрофии; също и при тежки кератоконуси (постепенно изпъкване и изтъняване на определено място, при което роговицата придобива неправилна форма, наподобяваща конус).

Нови техники в катаракталната хирургия: 

Друг често срещан проблем при пациентите е катарактата, или т.нар. перде. Това е патологично състояние, при което настъпва помътняване на лещата, в резултат на което се нарушава зрението. В повечето случаи се развива с напредването на възрастта, но е възможна и появата ѝ в резултат на други фактори – очно възпаление, травми, метаболитни проблеми.

В катаракталната хирургия има нови техники за имплантиране на вътреочни лещи. Новите лещи успешно коригират късогледство, далекогледство, пресбиопия и астигматизъм.

Генна терапия със стволови клетки: 

Добри резултати има в лечението на вродените очни болести благодарение на генната терапия със стволови клетки поради способността им да се трансформират в специфични структури, включително и във фоторецепторни клетки.

Интравитреални инжекции: 

Последните добри постижения са в областта на лечението на влажната форма на макулна дегенерация с антиангио терапия под формата на интравитреални инжекции. Влажната форма на макулна дегенерация се причинява от нарастването на анормални кръвоносни съдове под ретината, които изпускат кръв или течност в макулата, причинявайки загуба на централно зрение. Интравитреалните инжекции ефективно блокират растежните фактори VEGF, отговорни за неоангиогенезата (образуването на нови кръвоносни съдове).

Телемедицина в очната практика: 

Съвременните технологични достижения направиха възможно въвеждането на телемедицината в очната практика. Обсъждат се контактни лещи, които се поставят в очите за проследяване на вътреочното налягане на пациентите. Те са свързани с лекарските кабинети, така че лекуващият офталмолог може да проследява стойностите на очното налягане и да управлява лечението на глаукомата. Съвременните апарати за изследване на очното дъно (фундус камери) могат да правят снимки, които да бъдат изпратени до други специалисти по целия свят, за да се направят нужните консултации. Така с едно кликване може да бъдем във връзка със световни клиники.

Учените работят също в областта на слабото зрение, т.нар. мързеливо око. Те се опитват да подобрят зрението на слабо зрящите пациенти, като стимулират определени зони в мозъчната кора.

Новости в диагностиката: 

Съвременните очни скенери – оптична кохерентна томография – са технология, която се базира на принципа на оптичната рефлектометрия и измерването на разпръскването на отразената от очните тъкани светлина. Измерва се амплитудата и времето на отразената вълна. Прилича на ултрасонографията, но се различава по това, че сканиращите вълни са електромагнитни. Новост в новите скенери е тяхната ангио версия. Тя дава образ на ретиналните съдове и движението на кръвния ток без венозно въвеждане на контрастно вещество.

Новости в профилактиката: 

Глаукомата, диабетната ретинопатия и макулната дегенерация са водещи причини за слепота в световен мащаб. Диагностиката с оптични кохерентни томографи, флуоресцеинова ангиография и очни ехографии допринася за ранната им диагностика и успешното лечение.

Бъдещето в лечението на очните болести е в профилактиката на намаленото зрение и слепотата. Изследователите се колаборират в откриването на протеини, причиняващи макулната дегенерация, свързана с възрастта. Чрез модерна спектрометрична техника се идентифицират тези белтъци в кръвта. Извършва се генна транскрипция на „лошите“ гени. И така се възлагат надежди за превенция на слепотата.

Новости в лечението на глаукома: 

До преди 30 години като лечение на глаукома бяха познати единствено пилокарпиновите капки и бета-блокерите. Сега вече се разчита на простагландиновите аналози, карбоанхидразните инхибитори, ро-киназните инхибитори и др. Използват се фиксирани комбинации от два лекарствени препарата. Лечението започва като монотерапия, а при неповлияване от лечението се преминава към комбинация от два и повече лекарства от различни групи. Предимство на фиксираните комбинации е, че се намалява броят на накапванията за деня. Обикновено капките се поставят веднъж на ден, вечер преди лягане. Това увеличава сътрудничеството с пациента и намалява забравянето за поставяне. Така също се намалява и количеството консервант в капките, който дразни очната повърхност и води до очен дискомфорт. Като последна стъпка от лечението е поставянето на импланти в иридокорнеалния ъгъл, лазерно и оперативно лечение.

Офталмологията си остава необятно поле за нови знания! Работя с желание и сърце в тази специалност. Горда съм да бъда офталмолог!

Свързани продукти

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари

Актуално