Антония Дякина
АПТЕКА 36.6 ПОБЕДА
Антония Дякина е студентка по фармация в Медицинки университет-Пловдив. Занимава се активно с проучвания за различните видове хранителни добавки и медицински изделия, продавани в аптечната мрежа.
____
Умора, задух, проблеми с паметта: 40% от заразените развиват пост-Ковид синдром. Обикновено симптомите на COVID-19 отзвучават до 4 седмици от началото на заболяването – т. нар. фаза на „остър COVID-19“. Ако оплакванията продължат и след четвъртата седмица (или се появят отново), вече говорим за т.нар. „дълъг COVID-19“.
Резултатите до момента показват категорично, че вирусът засяга жизненоважни органи като мозъка, сърцето и белия дроб.
Независимо от тежестта на протичане на заболяването при някои преболедували се наблюдават промени до 6-тия месец след заразяване. Най-често пациентите се оплакват от умора, задух, кашлица, мускулни и ставни болки, загуба (или нарушаване) на обоняние. Пациентите с по-тежко протичане остават с имунен дисбаланс и шанса да се разболеят от други патогени е висок. Боледувалите за дълъг период от време са нетрудоспособни. Освен с физически дефицит – така наречен синдром на хронична умора, те остават дълго време и емоционално нестабилни.
Пост-Ковид синдром е резултат от структурни и функционални промени в различни органи и системи. Три месеца след боледуването все още се наблюдават рентгенови промени – огнищна фиброза и интерстициални уплътнения.
Когато COVID-инфекцията поразява белите дробове, сърцето е принудено да работи на по-високи обороти, за да навакса недостига на кислород в кръвта. Това води до свръхнатоварване на сърдечния мускул – особено опасно при хора със сърдечно-съдови заболявания, диабет и хипертония. Белодробните увреждания са сериозна предпоставка за кардиологични пост-Ковид последици.
Изследвания на пациенти в различни клиники доказват, че COVID-19 освен като сериозно респираторно заболяване, често засягащо сърдечно-съдовата система, води и до много нарушения на нервната система.
Симптоматиката може да бъде както от страна на централната нервна система (главоболие, замайване, мозъчно-съдова болест, нарушено съзнание, енцефалопатия и енцефалит, епилепсия), така и от страна на периферната нервна система (хипоосмия, невралгия, миопатия).
Пост-Ковид синдром е отражение на различни психични разтройства. Хората, възстановяващи се от COVID-19, са били два пъти по-склонни да се разболеят от психично разстройство в сравнение с лицата, боледуващи от грип. Освен това е установено, че хоспитализираните пациенти с COVID-19 по-често са диагностицирани с психични разстройства. Те за дълго време са склонни да изпитват безпокойство, страх, тъга и мъчително чувство на изолация. Често тези състояния могат да доведат до доста негативни последици за здравословното състояние на пациента.
Необходимо е да помогнем на организма си да се справи с последиците от болестта! Употребата на различни имуностимуланти може значително да повиши защитните му сили. Най-препоръчвани са витамин С, витамин D, цинк и селен, които се предлагат на пазара по отделно и в комбинация. Не по-малко популярни са продуктите, съдържащи черен бъз, ехинацея, котешки нокът, куркума, джинджифил или коластра.
Различните хранителни добавки, предлагани в аптечната мрежа могат значително да улеснят и подпомогнат правилната работа на различните органи и системи:
– Гинко билоба – допринася за добро оросяване на крайниците и правилна циркулация на кръвта.
– Витамини Б комплекс – необходими за нормалното функциониране на организма. Участват в обмяната на белтъците, въглехидратите и мазнините.
– Рибено масло – подобрява комуникацията между нервните клетки и подпомага нормалното протичане на мозъчните функции;
– Ресвератрол – подкрепя здравето на сърцето. Има антиоксидантно действие;
– Кверцетин – стимyлиpa имyннaтa cиcтeмa, подобрява здравето на сърдечно-съдовата система и притежава противовъзпалително действие.
– Мелатонин – препоръчва се при безсъние като насърчава бързото заспиване и подобрява качеството на съня;
– Мента, глог и валериан – използва се при нервност. Подобрява кръвоснабдяването на сърцето и мозъка.
Хранителните добавки могат да доведат до подобряване на повечето нарушени функции и системи в организма вследствие на болестта. Важно е да се спазва точно предписаното лечение от практикуващия лекар и да не се преустановява лечението преди приключване на оздравителния период.