Най-краткият отговор на този въпрос е за да сме спокойни, че всичко с бебето е наред и то ще се роди здраво. А това е една от тревогите на всяка бъдеща майка, независимо дали има повод за притеснение или не. За някои от най-често срещаните генетични аномалии, какъвто е синдромът на Даун например, в хода на проследяване на бременността са предвидени скринингови изследвания, които дават насоки за евентуалния риск от подобна аномалия. За много семейства наличието дори на индикации за такава носи огромен стрес и безпокойство. Не по-малко притеснителни могат да бъдат и самите изследвания за потвърждаване на подобно съмнение, които крият риск от загуба на плода. Затова в практиката все по-често се прилагат т.нар. неинвазивни пренатални тестове (НИПТ), които дават точна и надеждна информация за наличие на генетични аномалии при плода без риск за майката и бебето.
Пренатест е първият в България и Европа НИПТ. Той е най-доказаното неинвазивно пренатално изследване за установяване на генетични аномалии у плода. Бърз, сигурен и точен до 99.8%, Пренатест е доверен избор на хиляди български семейства с гаранция за най-високо качество от реномираната лаборатория Lifecodexx, Германия. Благодарение на него всички съмнения за генетични аномалии могат да бъдат отхвърлени без бъдещите родители да поемат излишен риск.
Кои са стандартните изследвания за вродени генетични аномалии у плода?
Такъв е биохимичният скрининг, при които се изследват единствено биомаркери на майката, което не винаги го прави изцяло точен. По-сигурни, но и криещи риск от загуба на плода са инвазивните методи за диагностика като амниоцентезата (вземане чрез пункция на малко количество околоплодна течност от околоплодния сак за изследване на клетки на бебето) и хорионбиопсията (вземане на проба от структури на развиващата се плацента, т. нар. хорионни въси). В съвременната практика все по-често приложими са неинвазивните пренатални тестове (НИПТ) – те осигуряват висока точност на резултатите до над 99% и дават информация за състояния като синдромите на Даун, Патау, Едуардс или някой от дефектите свързани с половите хромозоми. Такива са синдромите на Търнър, Клайнфелтер, Тризомия X и Тризомия XYY.
Какви са предимствата на неинвазивните пренатални изследвания?
На първо място безспорно е безопасността за майката и плода. За разлика от вече споменатите инвазивни тестове, при неинвазивните пренатални изследвания за целта на анализа е необходима единствено кръвна проба от бременната жена, от която се изолира свободноциркулираща ДНК на бебето, която се изследва за съответните генетични аномалии. Освен това тези изследвания са приложими още от ранните етапи на бременността, около 9-та гестационна седмица. Те дават ценна информация за състоянието на плода и помагат на родителите да вземат информиран избор за бъдещето.
За кого са предназначени неинвазивните пренатални изследвания?
За всички бременни жени, независимо от възрастта и здравния им статус. Въпреки че се приема, че при дамите над 35-годишна възраст попадат в рисковата група, на практика няма гаранция, че детето няма да бъде засегнато от генетична аномалия, независимо от възрастта на майката.
И лекари, и пациенти определят неинвазивните пренатални изследвания като своеобразна застраховка живот за бъдещото бебе, защото дават точен и ясен отговор дали не е засегнато от някоя от честите или по-редките генетични аномалии, а както добре знаем спокойствието по време на бременността е най-важно.
За повече информация относно PrenaTest посетете: https://prenatest.bg/
Или се обадете на телефон 0889 346 768.