Метапневмовирусът (HMPV) е РНК вирус от семейство Paramyxoviridae. Макар да не е ново откритие (идентифициран е през 2001 г.), той продължава да бъде значителен причинител на респираторни заболявания. Вирусът е особено активен през зимните и пролетните месеци и засяга най-често деца, възрастни хора и хора с отслабен имунитет.
Симптоми на инфекцията
HMPV може да предизвика симптоми, вариращи от леки до тежки:
- Леки симптоми: кашлица, запушен нос и лека температура.
- Тежки симптоми: бронхиолит, пневмония и обостряне на хронични респираторни заболявания.
Рискови групи
- Деца под 5 години, особено под 2 години.
- Възрастни над 65 години.
- Пациенти с хронични заболявания (напр. астма, ХОББ).
- Лица с отслабен имунитет.
Ефективни мерки за превенция
Макар все още да няма специфична ваксина или антивирусно лечение за HMPV, следните мерки могат значително да намалят риска от заразяване:
- Носене на маски
- Използването на маски в затворени пространства с много хора, в обществения транспорт, болници и аптеки е доказана мярка за защита.
- Редовно миене и дезинфекция на ръце
- Използвайте сапун и вода или алкохолни дезинфектанти, особено след контакт с повърхности на обществени места.
- Филмообразуващи спрейове за нос и гърло
- Тези продукти създават физическа бариера, която може да попречи на вирусите да навлязат в дихателните пътища.
- Намаляване на социалните контакти
- Избягвайте събирания на места с много хора, особено по време на сезонните пикове на вируса.
- Дезинфекция на повърхности
- Редовно почиствайте често докосвани повърхности, като маси, дръжки на врати и телефони.
- Изолация на болни
- Ако се чувствате зле или сте в контакт с болен, останете у дома, за да предотвратите разпространението на вируса.
Лечение на метапневмовируса
Лечението на човешкия метапневмовирус (HMPV) е предимно симптоматично, тъй като в момента няма одобрено специфично антивирусно лекарство или ваксина за този вирус:
- Облекчаване на температурата и болката: Използват се антипиретици и аналгетици като парацетамол или ибупрофен за намаляване на температурата и облекчаване на болките в тялото.
- Хидратация: Важно е да се приемат достатъчно течности, за да се избегне дехидратация, особено ако има повишена температура или затруднено дишане.
- Облекчаване на запушен нос и кашлица: Назални спрейове за отпушване на носа. Сиропи, спрейове за гърло и смучещи бонбони/таблетки за облекчаване на кашлицата.
- Инхалации: Инхалациите с физиологичен разтвор овлажняват дихателните пътища, облекчават сухата кашлица и улесняват отделянето на секрети.
- Имуностимулатори: Не лекуват директно вируса, а помагат на организма да реагира по-ефективно на инфекцията като повишават активността на белите кръвни клетки (лимфоцити и макрофаги).
Само при вторична бактериална инфекция лекуващият лекар може да предпише антибиотично лечение, тъй като антибиотиците не влияят върху вирусите. При тежки възпалителни процеси могат да бъдат предписани и кортикостероиди. При рисковите групи инфекцията може да протече по-тежко, да изисква специфично наблюдение и евентуално хоспитализация.
Подготовка за бъдещи пандемии
HMPV не представлява заплаха, сравнима с COVID-19, тъй като нашата имунна система е по-запозната с него. Следвайки горепосочените мерки, можем да сведем до минимум риска от заразяване и разпространение.
Метапневмовирусът е значим, но не е нов или неочакван. Чрез лична хигиена, носене на маски и намаляване на социалните контакти, можем да се предпазим ефективно. Важно е също така да следим препоръките на здравните специалисти и да бъдем отговорни към собственото си здраве и това на другите.