Винарска изба “Джинвира” е малка семейна винарна с капацитет от 100 000 литра, създадена през 2018 г. от семейство Джингарови (Рени и Павел Джингарови и техните деца Георги 30г. и Таня 15г.) като естествено продължение на традициите в рода.
Георги Джингаров е завършил УНСС със специалност търговия и счетоводство и от 2018г. е управител на винарска изба “Джинвира”. Вече цели 15 години е плътно заедно с цялото семейство сред лозята. От както се помни винаги е бил запленен от този занаят и всичко свързано с него. От лозето и гроздето до избата и виното!
___
Какви вина се произвеждат във винарска изба ДЖИНВИРА, с. Брестовица?
Вината, които произвеждаме са в лимитирани серии, като най-кратката е от 700 бутилки от един от най-интересните български сортове – Рубин.
Всички създадени от нас вина имат свой собствен отличителен почерк, носещ характера на тероара по отглеждане на лозята, както и технологията на създаването им.
Когато стартирахме през 2018г. имахме едно единствено вино, което беше бяло от сорта Александрийски мискет. Въпреки че не е много познат като сорт, то бързо намери път до сърцата на своите почитатели. Но колкото и да е хубаво едно вино сами разбирате, че трудно се развива изба и печелят нови последователи, когато е само едно. Едва дочакахме следващата реколта и вече имахме три нови вида – розе и две червени (Мерло и Каберне фран), които с още по-голяма лекота бяха приети сред нашите привърженици.
Българинът традиционно произвежда домашно червено вино. Какви са спецификите в производството на бяло вино и розе?
Традициите трябва да се спазват, но що се отнася до направата на бяло вино и розе, освен мерак се изисква доста по-сериозна подготовка, време и подходящо оборудване. Досегът на кислород с мъстта или виното може да причини необратим ефект – затова стриктно трябва да бъде следен. Температурата от своя страна има огромно значение от обиране на гроздето чак до сервиране на вече готовото вино. Нужно е поддържане на 10-15 градуса в процеса на ферментация, често пъти за период над 30 дни, а при стабилизация на виното се стига и до отрицателни стойности. Тези условия трудно биха могли да бъдат постигнати в домашни условия.
Какви са вкусовите предпочитания на българите спрямо вината?
Лично впечатление ми прави, че културата на българина при избора на вина расте и се усъвършенства всеки един ден. Най-ярко това се наблюдава в развитите градове.
Докато преди време това беше един предимно мъжки винен свят, днес дамите завземат територия с така предпочитаните от тях бели вина и фини изискани розета, омайващи с леки ефирни аромати и разцъфнали цветя. Това поведение ще диктува и вкусовете за напред. Мое мнение е, че вината, които са млади и свежи с плодов характер, запленяващи те още от първата глътка и носещи необходимият заряд и жизненост дори и от една чаша, са от предпочитаните. Разбира се и класиката не липсва – отлежали и грижливо обгрижвани вина през годините, подбрани измежду най-добрите реколти със своя по-тежък и плътен вкус с личен характер и стил. Би било грях да отвориш бутилка от тях без достатъчно добра компания, с която да можеш подобаващо да ги оцениш и да им се насладиш!
Как да разпознаем вашите вина и къде да ги намерим?
Всички вина, които предлагаме са под нашата запазена марка THRACIAN RIDER (Тракийски ездач) и може да ги намерите в обекти, които предлагат отбрани висококачествени хранителни продукти, както и в специализирани магазини. Разбира се винаги сте добре дошли на гости в изба “Джинвира” или директно на лозовите ни масиви в с.Брестовица. Което и място да изберете, със сигурност ще бъдете посрещнати с изключително гостоприемство (задължително от член на семейство), ще дегустирате прекрасни вина и ще имате възможност лично да усетите атмосферата и потопите до „колкото може да носите“ в дебрите на нашия винен свят. Един съвет – вземете си задължително шофьор.
Каква е тайната на хубавото вино?
Тайна се крие в хората, които правят вино – в техните помисли, в тяхната благост, в любовта, която носят в себе си и склонността да я отдадат. Другото е технология, която не може да се сбърка. Виното е огледален образ на неговите създатели!
Кaĸ ĸpизaтa c ĸopoнaвиpyca и въвeдeнитe мepĸи y нас се отразяват на лoзapo-винapcĸия ceĸтop в Бългapия и в чacтнocт на Baшaтa ĸoмпaния?
Разбира се затварянето на местата, на които най-често сме свикнали да консумираме вино като ресторанти и барове, както и ограниченията за различни мероприятия оказаха своя неблагоприятен ефект върху сектора. Но колкото и налудничаво да изглежда имаше и добри страни. Доста от квалифицираните кадри, без които работата на лозето не може да се случи, не заминаха в чужбина поради наложените мерки и куп неясноти. Това определено оказа силно благоприятно влияние върху реколтата, защото макар и изтъркано да звучи, хубаво вино се прави само от хубаво грозде.
Смятате ли, че ще се върне познатия формат на дегустации на вино, който преди пандемията имаше все по-широко развитие и как се справяте вие?
Оптимист съм, че нещата ще бъдат отново подредени, макар и не по същият начин.
Както се казва в една поговорка – “не можеш да спреш гората да се разлиства”!
През 2020 чуждестранните групи и отделните туристи, които посрещнахме, бяха единици, a условията за дегустация доста по-трудни. За сметка на това броя на българските туристи и гости беше значително по-голям.
С кой професионален успех се гордеете най-много?
Когато реколтата бъде изчерпана още преди новата да бъде готова, това е истинско признание и успех от почитателите на нашите вина. Така стана през изминалата 2020г.
Какво да очакваме от винарска изба Джинвира през 2021г.?
Всички от нашето семейство с помощта на много хора (без които нямаше да се справим и на които изказвам искрена благодарност) работихме упорито, за да изненадаме и очароваме нашите почитатели с цели пет нови вина, сред които Мускат отонел и Совиьон блан изцяло от собствените ни масиви, както и два невероятни български сорта – Рубин и Мавруд и не безизвестната Сира, разбира се. Някои от тях ще бъдат пуснати на пазара още в началото на годината.
Ако на една нация показанията за консумация на вино надвишават показанията за консумация на всякакъв друг алкохол, то тя има бъдеще!