Д-р Магдалина Попиванова-Влахова: Физиологични „кисти” или доброкачествени тумори на яйчника – как да ги различим?

Център по Майчино-Фетална Медицина

Д-р Магдалина Попиванова-Влахова е акушер-гинеколог, практикуващ в Центъра по Майчино-Фетална Медицина, гр. Пловдив. В центъра тя извършва редица дейности по НЗОК – профилактични прегледи на жени, консултации и проследяване на бременни и др. Д-р Попиванова-Влахова е асистент в Медицински университет – Пловдив, като освен това работи и в АГ клиниката на УМБАЛ „Св. Георги“.

Можете да си запишете час за преглед на тел. 0876 222 711. Прочетете повече на: http://pregnancy.bg/


Скъпи дами, в тази статия ще разгледам една не толкова приятна, но много важна тема, която ви съветвам да не пропускате. Туморите на яйчниците представляват обширна група образувания, които се делят на доброкачествени и злокачествени. Злокачественият тумор на яйчниците (карцином на яйчниците) обикновено се среща в по-напреднала възраст и често се диагностицира в късен стадий, но няма да бъде предмет на тази статия.

Ще се фокусирам върху доброкачествените тумори на яйчниците – голяма група образувания с различен произход и структура. Погрешна практика е физиологичният за менструалния цикъл фоликул (доминантен фоликул и жълто тяло) също да се наричат със сборното наименование „киста“. Такава „диагноза“ може ненужно да разтревожи пациентките, като ги кара да мислят, че имат проблем, изискващ лечение или дори операция. Ето защо ще разгледам разликите между физиологичните „кисти“ на яйчника и доброкачествените тумори, които наистина изискват по-продължително наблюдение и евентуална хирургична намеса.

Менструалният цикъл се състои от две фази:

  • Фоликуларна фаза, която започва от първия ден на менструацията и продължава до овулацията – обикновено около 14-ия ден при 28-дневен цикъл.
  • Лутеална фаза, която продължава от 14-ия до 28-ия ден.

Ако менструалният ви цикъл е по-дълъг или по-къс от 28 дни, съответно се прибавят или отнемат дни.

Във фоликуларната фаза се наблюдава фоликул, който нараства и около 14-ия ден става „доминантен“. Той се визуализира като окръглена, гладкостенна формация с „бистро“ съдържимо и размер до 25 мм. При овулация яйцеклетката се освобождава, след което на негово място се развива жълтото тяло (corpus luteum), което претърпява обратно развитие преди новата менструация.

За акушер-гинеколога ви е важно да знае първия ден на последната редовна менструация, за да определи фазата на цикъла и да направи точна оценка на ехографската находка.

Кисти обикновено се наричат формации с размер над 3 см, които се задържат след менструацията. Затова не се учудвайте, ако лекарят ви препоръча повторен преглед след менструацията. Първите дни след цикъла са най-подходящи за това изследване. Ако „кистата“, видяна преди това, все още е налице, лекарят може да проследи нейното развитие през следващите 1-3 менструални цикъла, измервайки големината ѝ, за да прецени дали нараства или се променя като структура.

Ако не става въпрос за фоликул или жълто тяло, може да имате фоликуларна киста или киста на жълтото тяло. В този случай може да ви бъде предложено консервативно лечение, преди да се обмисли операция. Оперативна намеса е препоръчителна при размери над 5 см, болков синдром или други усложнения.

При всяко сериозно неразположение се консултирайте с акушер-гинеколога си. Не пропускайте и годишния профилактичен преглед – това е моментът да зададете въпросите, които ви вълнуват, и да получите компетентни и навременни отговори.

Свързани продукти

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари

Актуално