Д-р Цветалина Колачева-Сали, мзм: Остеопороза – симптоми и лечение

Завършва медицина в Медицинския университет в Пловдив през 2014г.Завършва Здравен мениджмънт в Медицинския университет в Пловдив през 2020 г. Придобива специалност Ревматология през май 2021 г. Работи като ревматолог в клиника по ревматология на УМБАЛ „Св. Георги“ ЕАД, гр. Пловдив, ул. „Васил Априлов“ 15 А.


Какво е остеопороза?

Първото определение на остеопорозата е формулирано от консенсусна конференция на Световната здравна организация (СЗО) през 1993 година: „Системно скелетно заболяване, характеризиращо се с понижена костна маса и променена микроархитектура на костната тъкан, водещи до повишена чупливост на костите и риск от фрактури.”

През 2001 година консенсусна конференция на Американския институт по здравеопазване (NIH) допълва определението на остеопорозата: „Костно увреждане, характеризиращо се с нарушена здравина на костите, предразполагащо индивида към повишен риск от фрактури. Здравината на костите отразява съчетанието на две основни характеристики: костна плътност и качество на костната тъкан.”

При кого се среща остеопороза?

Смята се, че около 200 милиона души по света имат остеопороза. В САЩ цифрата е около 54 милиона души. Въпреки че остеопорозата се среща както при мъжете, така и при жените, жените са четири пъти по-склонни да развият заболяването, отколкото мъжете.

Остеопорозата е отговорна за повече от два милиона фрактури всяка година и този брой продължава да расте. Има стъпки, които можете да предприемете, за да предотвратите появата на остеопороза.

Фрактурите, причинени от чупливост на костите, са следствие от остеопорозата и засягат най-често гръбнака, бедрото и предмишницата. След 50-годишна възраст една от всеки три жени и един от всеки пет мъже ще получи през остатъка от живота си поне една фрактура, вследствие на чупливост на костите. Рискът от бедрена фрактура през живота на жената е по-голям от този за развитие на рак на гърдата, ендометриума и яйчниците, взети заедно. Счупването на бедрената шийка води до повишение с 10-20% на смъртността в рамките на 1 година, а поне една четвърт от пациентите с такива счупвания имат нужда от продължителен престой в болнични заведения.

Класификация на остеопорозата:

  1. Първична остеопороза:
    • Постменопаузална (тип 1) – типична за жените между 45 и 65-годишна възраст, основно вследствие на отпадане на яйчниковата функция. Засяга предимно прешленните тела (трабекуларна кост).
    • Сенилна (тип 2) – при жени над 70-75 години. Предопределя се от намаления прием на калций и витамин D с храната, намалената чревна абсорбция и намаленото образуване и метаболизиране на витамин D в организма, както и общото застаряване на костната тъкан.
  2. Вторична остеопороза:
    • Свързана с определени заболявания като хронични бъбречни заболявания, тиреотоксикоза, хиперкортицизъм, първичен хиперпаратиреоидизъм, захарен диабет, хронична чернодробна недостатъчност и други.
    • При прием на медикаменти, повлияващи костната маса – глюкокортикоиди, антиконвулсанти, антипсихотици, щитовидни хормони (в нефизиологични високи дози) и други.

Какви са симптомите на остеопороза?

Остеопорозата често няма симптоми и затова понякога се нарича „тиха болест”. Все пак трябва да се внимава за следните признаци:

  • Загуба на височина (намаление с инч или повече).
  • Промяна в позата (навеждане или прегърбване).
  • Недостиг на въздух (поради компресирани дискове).
  • Фрактури на костите.
  • Болка в кръста.

Как се лекува остеопорозата?

Лечението на остеопорозата може да включва:

  • Упражнения за укрепване на костите.
  • Витаминни и минерални добавки.
  • Медикаменти, препоръчани от медицински специалист.

Избор на медикамент за лечение на остеопороза зависи от следните фактори:

  • Ефективност (вид и големина на антифрактурния ефект).
  • Поносимост (странични действия и свързани противопоказания).
  • Придружаващи заболявания и свързани противопоказания.
  • Цена (фармако-икономически съображения).
  • Удобство на приложение (седмично, месечно, интравенозно и други).

Терапевтичните цели се определят на база фрактурния риск и T-score на бедрената шийка на пациента.

Добавки:

Важно е да запомните, че хранителните добавки, въпреки че се предлагат навсякъде без рецепта и онлайн, не са регулирани по същия начин, както лекарствата, отпускани с рецепта. Освен това, въпреки че нещо е „естествено“, това не означава, че е безопасно за всички по всяко време.

Вашият лекар може да Ви препоръча да приемате адекватни количества калций и витамин D. Това е важно, ако имате остеопороза или ако се опитвате да я предотвратите. Най-добре е да посрещнете тези нужди с хранителен план, но може да не успеете да го направите.

Препоръчителното количество дневен прием на калций е 1000 mg до 1200 mg чрез диета и/или добавки. Приемът на повече от това количество калций не е доказано, че осигурява допълнителна здравина на костите, но може да бъде свързан с повишен риск от камъни в бъбреците, натрупване на калций в кръвоносните съдове и запек.

Има различни идеи относно необходимите нива на витамин D, но е вярно, че много хора нямат адекватни нива и може да се наложи да приемат добавки. Вашият лекар може да тества кръвните ви нива и след това да направи препоръки въз основа на тези резултати.

Има и други добавки, които са рекламирани като полезни при остеопороза. Един от тях е:

Калцикинон
Калцикинон от Виталис е предназначен за хора, страдащи от остеопороза, остеомалация, фрактури на костите и в периодите на усилен растеж. Продуктът осигурява нужното количество калций, както и неговата оптимална абсорбция с помощта на витамин D3. Съдържащият се в продукта витамин K2 (Kinon) се извлича от ферментирали соеви зърна, т.е. е с изцяло природен произход. Той обезпечава правилното разпределение на калция до съответните тъкани в човешкото тяло. Всяка една от активните съставки е изключително важна за здравето на костите.

  • Калций – допринася за нормалното пренасяне на нервни импулси и за нормалното кръвосъсирване. Основната част от калция в човешкото тяло е складирана в костите и зъбите, така че той е необходим за нормалния растеж и развитие на костите при децата, както и за поддържане на нормалното състояние на костите и зъбите при възрастните. При недостиг на калций костите изтъняват, което може да причини остеопороза.
  • Витамин D – допринася за поддържането на нормалното състояние на костите и зъбите, защото подпомага нормалното усвояване на калций и фосфор в организма.
  • Витамин K2 – допринася за поддържането на нормалното състояние на костите. Той засилва процеса на костна минерализация в остеобластите. Витамин K2 остава по-дълго в кръвния серум, отколкото другите форми на витамин K. Той се усвоява добре от тялото и допринася за поддържането на нормалното състояние на костите. Предлага се в опаковка от 60 капсули.

След редовен прием на Калцикинон, при голям процент от пациентите се наблюдава значително подобрение. Калцикинон може да се приема и профилактично, като при пациентите, които са го приемали, се наблюдават положителни ефекти.

Нека се лекуваме, докато сме здрави!

Свързани продукти

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари

Актуално