Маг. фарм. Васил Маджаров, дф е собственик и управител на АПТЕКИ 36.6. Основава първата аптека от веригата през 2002г. в град Пловдив – Аптека 36.6 Мега Марина. От 2007г. е преподавател към Катедра “Фармацевтични науки” на Медицински Университет – Пловдив. През 2012г. придобива специалност „Организация и икономика на дистрибуторската и аптечната практика“. През 2014г. защитава дисертационен труд на тема „Анализ на законодателните и пазарните механизми на търговията на едро с лекарствени продукти у нас“. През 2020г. придобива втора специалност „Болнична фармация“. Има издадена монография на тема „Регулаторни подходи за разрешаване на лекарства за употреба“. От 2020г. е член на комисията по качеството в Български Фармацевтичен Съюз.
През 2021, 2022 и 2024 година списание Forbes България отличи маг. фарм. Васил Маджаров, дф в престижната класация “Мъже на върха – Men4Health”.
Веганството и вегетарианството са не само начин на хранене, но и начин на живот, който мнозина избират по етични, екологични или здравословни причини. Тези, които следват растителна диета, обаче често се сблъскват с предизвикателството да си набавят всички необходими хранителни вещества, които традиционно се намират в животинските продукти. За щастие, съществуват хранителни добавки, които могат да помогнат на веганите и вегетарианците да поддържат оптимално здраве и добро физическо състояние. В тази статия ще разгледаме кои са най-важните добавки за тях и защо е важно да се включат в ежедневното меню.
1. Витамин B12
Витамин B12 е един от най-важните витамини, които трябва да бъдат набавяни чрез добавки от вегани и вегетарианци. Той е жизненоважен за правилното функциониране на нервната система и производството на червени кръвни клетки, които отговарят за преноса на кислород до всяка клетка в тялото. Дефицитът на витамин B12 може да доведе до анемия, умора и дори до сериозни неврологични проблеми. Тъй като този витамин се намира основно в животинските продукти, набавянето му от храната при вегански или вегетариански режим е почти невъзможно. Затова добавките с B12 са задължителни за поддържането на здравословен начин на живот.
2. Витамин D
Витамин D е известен като „слънчевия витамин“, тъй като тялото го произвежда, когато е изложено на слънце. Той играе ключова роля за здравето на костите и зъбите, а също така подпомага имунната система. За съжаление, през зимата или в райони с малко слънчева светлина, синтезирането на витамин D е затруднено. Хранителните източници на витамин D също са ограничени, особено за тези, които избягват животински продукти. Затова много вегани и вегетарианци разчитат на добавки с витамин D, за да осигурят достатъчни нива и да предпазят костите и организма си от болести, свързани с неговия дефицит.
3. Желязо
Желязото е минерал, който е необходим за производството на хемоглобин – белтък, който пренася кислород в кръвта. Недостигът на желязо може да причини умора, слабост и анемия. Вегетарианците и веганите обикновено приемат неметално желязо, което се усвоява по-слабо от тялото в сравнение с желязото от животинските продукти. За да се справят с това предизвикателство, те могат да включат добавки с желязо в диетата си. Комбинирането на растителни източници на желязо с витамин С може да помогне за по-доброто усвояване на този минерал от организма.
4. Омега-3 мастни киселини
Омега-3 мастните киселини са важни за здравето на сърцето, мозъка и нервната система. Традиционно те се набавят от рибата и морските дарове, които обаче не са част от веганското и вегетарианското меню. Въпреки че някои растителни храни като ленено семе и чиа съдържат омега-3, те осигуряват алфа-линоленова киселина (ALA), която не е толкова ефективна, колкото EPA и DHA – дълговерижните мастни киселини, намиращи се в рибата. За веганите и вегетарианците се препоръчват добавки с омега-3 от алгево масло, което осигурява EPA и DHA и така допринася за по-добро здраве на сърцето и мозъка.
5. Калций
Калцият е основен минерал за здрави кости и зъби, като също така участва в мускулните контракции и нормалната функция на нервната система. Тъй като млечните продукти са най-често срещаният източник на калций в храната, веганите трябва да разчитат на растителни алтернативи или добавки. Някои растителни храни като броколи, кейл и бадеми съдържат калций, но често е трудно да се постигнат препоръчителните дневни стойности само чрез тях. Добавките с калций са добър избор за тези, които не консумират обогатени растителни млека или други източници на минерала, така че да предпазят костите си от отслабване и да намалят риска от фрактури.
6. Цинк
Цинкът е микроелемент, който участва в множество жизненоважни процеси – от имунната защита до заздравяването на раните и клетъчното делене. Липсата на цинк може да доведе до забавен растеж, понижена имунна защита и трудности при зарастване на рани. Основните източници на цинк са месото, млечните продукти и морските дарове, което затруднява набавянето му за вегани и вегетарианци. Те могат да разчитат на растителни източници като бобови растения, ядки и семена, но добавките с цинк също са полезен избор, особено при симптоми на недостиг или при необходимост от по-бързо възстановяване на организма.
7. Протеини
Протеините са строителните блокове на нашето тяло и са необходими за мускулния растеж, възстановяване и поддържане на имунната система. Въпреки че много растителни храни съдържат протеини, те често не осигуряват пълния набор от незаменими аминокиселини. За веганите и вегетарианците, които тренират интензивно или имат по-големи нужди от протеини, добавките като грахов протеин, протеин от коноп или кафяв ориз могат да бъдат полезен избор. Тези добавки предоставят разнообразие от аминокиселини, които допринасят за доброто възстановяване и развитие на мускулите.
Растителната диета може да бъде изключително полезна и балансирана, когато се планира правилно и включва подходящите хранителни добавки. Витамин B12, витамин D, желязо, омега-3 мастни киселини, калций, цинк и протеини са основни добавки, които подпомагат поддържането на добро здраве и предотвратяват дефицити при веганите и вегетарианците. Приемът на тези добавки в комбинация със здравословна, разнообразна растителна храна може да помогне на всеки да се наслаждава на ползите от растителната диета, без да се притеснява за недостиг на важни хранителни вещества.
Важно е преди включването на каквито и да било хранителни добавки да се консултирате с лекар или диетолог, който да оцени вашите индивидуални нужди след направата на необходимите лабораторни изследвания.