L-карнитин е триметилирана аминокиселина със структура подобна на холина.
Играе роля на кофактор, необходим за трансформирането на дълговерижните свободни мастни киселини в ацилкарнитини и последващия им транспорт в митохондриалния матрикс на клетката. Там те преминават през процесите на т. нар. бета-окисление, което осигурява производството на клетъчна енергия (под формата на АТФ).
През последните години се натрупват неопровержими доказателства за това, че L-карнитинът, приеман в качеството на хранителна добавка при състояния на хронична умора, сърдечно-съдови заболявания, мускулни миопатии, синдром на Rett и др., значително подобрява състоянието на организма. Данни в научната литература показват, че недоносени деца, пациенти с хронична бъбречна недостатъчност и такива с доказан дефицит на L-карнитин, също се повлияват положително от суплементиране с препарати, съдържащи това вещество.
Независимо, че е открит в далечната 1905 г., ролята му за метаболизма е установена едва през 1955 г., а през 1972 г. е описана симптоматиката на L-карнитинов дефицит.
Основен източник на карнитин в диетата са месото и месните продукти. В организма, обаче, той може да се синтезира и от аминокиселини. Синтезът започва с метилиране на аминокиселината L-лизин. За тези биохимични трансформации са безусловно необходими магнезий, желязо, витамини С, В3 и В6.
Когато се приема като хранителна добавка, L-карнитинът се резорбира през стената на храносмилателната система чрез активен транспорт и пасивна дифузия. Изследванията на Bach AC и сътр. (Diabetes Metab, 1983; 9:121-124), Rebouche CL & Chenard CA (J Nutr 1991; 121:539-546) и Sahajwalla CG и сътр. (J Pharm Sci 1995; 84:627-633) показват, че бионаличността, непосредствено последваща хранителната суплементация варира между 18 и 87%. Информацията за начина на транспорт на L-карнитин в храносмилателната система не е случайна – данните показват, че доза по-висока от 3 г е безполезна, поради насищането на транспортните системи на лигавицата. Максимална плазмена концентрация се постига 3.5 часа след прием. Тя плавно намалява, като периодът му на полуразпад се приема, че е около 15 часа. L-карнитинът се елиминира главно през бъбреците.
Попаднал в кръвта, екзогенният L-карнитин се насочва към скелетните мускули, сърцето, бъбреците, епидидима, клетките на които имат специфични транспортни системи за него.
По данни на Fukao T и сътр. (Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids 2004; 70:234-251) механизмите, чрез които се реализират ефектите върху организма от приема на това вещество се дължат на трансформацията на дълговерижните свободни мастни киселини в ацетилкарнитини. Последните са подходящи за транспортиране в митохондриите на клетките, които са “енергийни станции”, произвеждащи аденозинтрифосфат. От друга страна L-карнитинът осигурява метаболизирането на кетоните и използването им като източник на енергия. Установено е, че под влияние на L-карнитина, аминокиселините валин, левцин и изолевцин също се включват в метаболизма на клетките като източник на енергия.
Както стана вече ясно, L-карнитин може да се синтезира в организма, но в ограничени количества. Поради това не са редки случаите на първичен (вроден) и вторичен (придобит) карнитинов дефицит. И при двата случая страда работата на сърдечно-съдовата (кардиомиопатия, сърдечна недостатъчност), нервната система (енцефалопатия), черния дроб, мускулите. Натрупват се неутрални масти в скелетните и сърдечния мускул, в черния дроб, нарушава се целостта на мускулните влакна.
За изясняване на ефектите от употребата на продукта L-CARNITINE на НУТРИМ (предлаган на пазара под формата на капсули от 500 мг) NUTRIM RESEARCH GROUP проведе плацебо-контролиран двоен сляп опит върху 40 състезатели-лекоатлети (бегачи на средни и дълги разстояния). В продължение на 8 седмици те приемаха произвеждания L- CARNITINE от фирмата в доза 2.0 г на ден (4 капсули по 500 мг). Беше установено 12%-но подобряване на аеробната издръжливост на групата получавала L-CARNITINE на НУТРИМ, докато при групата приемала плацебо, бе налице само 4%-но подобрение за изследвания период. (Двете групи бяха поставени при еднакви тренировъчни условия!). Бе регистрирано и по-значително нарастване на максималната кислородна консумация (VO2max) при състезателите, получавали тази хранителна добавка на НУТРИМ.
В друго двойно-сляпо и плацебо-контролирано проучване на научно-изследователската група на фирмата с L-CARNITINE, предлаган на пазара от НУТРИМ, върху 23 състезатели от тежките категории на силовите спортове (бодибилдинг и силов трибой), бе установено, че употребата на продукта в доза 3 г на ден (3 пъти по 2 капсули) за 10 седмици, предизвиква с 45% по-висока степен на редукцията на мастна маса (локализирана главно подкожно) в сравнение с групата получавала плацебо при условия на еднаква тренировъчна програма и сходна диета. В резултат на това при групата, приемала L-CARNITINE бе постигнат значително по-добър мускулен релеф, в сравнение с групата на плацебо.
С помощта на прецизната течно-хроматографска методика за определяне на концентрацията на веществото – HPLC, и при двете изследвания бе намерена най-висока бионаличност на веществото L-карнитин в плазмата на спортистите 3 часа след приемането на дозата.
Получените резултати безспорно доказват качествата на L-CARNITINE на НУТРИМ. Той е подходящ в случаи на практикуване на системни физически натоварвания: при силови спортове – за редукция на подкожната мазнина, а при аеробните – за повишаване на издръжливостта.
В доза от 1-2 капсули 3 пъти дневно, L-CARNITINE на НУТРИМ повлиява мастния метаболизъм, преодолява карнитиновия дефицит, подобрява работата на миокарда и предпазва от развитието на синдрома на хронична умора.