УМБАЛ „Пълмед“
Д-р Тихомира Георева е завършила Медицински университет-Пловдив през 2013г. През 2020г. е придобила специалност по гастроентерология и в последствие магистратура по диетология и хранене. Притежава над 9-годишен опит в УМБАЛ „Пълмед“.
Какво представлява празничното преяждане и защо е толкова често срещано?
Често празниците и събирането около масата водят до преяждане поради разнообразните гозби. Но осъзнатата необходимост да се храним здравословно и да не прекаляваме с вкусотиите около масата променя подхода към храненето. Без духовното и възвишено усещане към храната не може да се спази нито грамотността на хранене, нито красивото поведение на масата.
Каква е връзката между емоционалното хранене и празничните трапези?
Това, което ни кара да преяждаме, са чувствата: „Имам нужда да хапна това, трябва да похапна нещо, тази храна ме кара да се чувствам по-добре“. Но това е само химична реакция, предизвикана от временно покачване на допамина в мозъка ни, който ни кара да се чувстваме превъзбудени. И тъй като чувствата винаги доминират над разума, разбираемо е, че трябва да променим чувствата си към храната и асоциациите, които някои храни предизвикват.
Когато похапвате сладки неща и си кажете: „Много са вкусни, но не трябва да ги ям, защото от тях напълнявам“, вие свързвате сладкото едновременно с болката и удоволствието, и мозъкът ви става като центрофуга, която се върти и не стига никъде. Това объркване ще окаже влияние върху начина ви на мислене. Но ако поемете контрол върху него, той няма да се командва от „рекламодателите“ и производителите на храна.
Хората с хранително разстройство са засегнати точно от този вид объркване, защото това, което обичат, е същото, което мразят.
Вътрешното усещане за липса на нещо води до преяждане, затова се нуждаем от повече храна и други материални неща, за да компенсираме тази липса. Трябва да разберем, че празнотата съществува само в ума ни и ние имаме силата да я премахнем завинаги. Доста често първо трябва да се преборим с тази психологическа зависимост и стари травми, произтичащи от усещането за незначимост в детството.
Когато мислим положително за намаляване на теглото си, когато първо се преборим с вътрешните си демони и сме в хармония със себе си, това може да активира определени неврони в мозъка. Тези неврони могат да отделят хормони, наподобяващи ендогенни (вътрешни) опиати, които ни карат да се чувстваме добре със себе си и ни позволяват да спрем с „комфортното“ или „утешителното“ хранене.
Негативното мислене има обратния ефект – отделя се хормон на стреса и това води до „утешително хранене“ и преяждане.
Всичко, което можете да задържите в ума си с увереност, е постижимо!
Кои са най-честите гастроентерологични проблеми, свързани с преяждането по празниците?
Хроничният колит, жлъчно-каменната болест, язва или гастрит могат сериозно да се обострят след повишена консумация на кисело зеле, тлъсто месо, боб или туршия, особено в комбинация с ракия, червено вино и сланина.
Ако ви се иска да опитате от всичко вкусно на масата, първо се попитайте: „Не е ли по-добре да се въздържа?“. Не спорете с вкуса си, а само с навиците си. Да прекъснете, когато ви е най-сладко, дори домакинята да е сготвила твърде вкусно. Чувството за насищане, както и чувството за глад, може да бъде повърхностно и дълбоко. Това е породено от дефицита – вечният спътник на живота, който гласи: „По-добре да преядеш, отколкото да не си доспиш“, защото може да е за последно. Огромното мнозинство от хората (също и животните) се ориентират към външното насищане, тоест ядат дотогава, докато има храна. От физиологична гледна точка работата е в това, че вътрешното насищане настъпва по-късно, като погълнатата храна трябва да успее да се преработи, да влезе в кръвта и да се усвои. Едва тогава идва окончателният сигнал: „Да, всичко е наред, наситих се“.
Старайте се за известно време да прекъсвате всяко хранене още преди явното насищане. Да допуснем, че изядете половин порция вместо цяла и се отвлечете от яденето и се разсеете с нещо. През това време ще настъпи именно вътрешното насищане и ясно ще ви каже: „Всичко е прекрасно“. Ще откриете, че сте напълно спокойни и сити. Вашата умереност ще бъде възнаградена с превъзходна бодрост и повишена работоспособност, и скоро ще се убедите, че и външното насищане идва по-бързо.
Дъвчете по-дълго и се наслаждавайте на всяка хапка, което ще ви доведе до чувство за насищане при използване на малко храна. С това засилвате не само нужната обработка на храната, но и вашето вътрешно засищане. При бавно дъвчене храната се задържа по-дълго време в устата и получаваме по-дълго време приятното вкусово усещане.
Има ли специфични храни, които е добре да избягваме по празниците, за да предпазим стомаха си?
Смесването по време на празниците на безразборни хранителни продукти води до разстройство на храносмилането и обмяната на веществата, особено при пациенти с панкреатит, язва и камъни в жлъчката.
Киселото зеле с люти чушки може да доведе до обостряне на панкреатита и остро кървене от стомашно-чревния тракт. Голямото количество сол в туршията може да предизвика хипертонични кризи и да раздразни гастрита.
Бобовите храни, макар и полезни поради съдържанието на фибри, заради високия състав на неразтворими фибри могат да причинят сериозни храносмилателни нарушения и газове, ако се прекали с тях.
Прекаляването със сланината и мазното свинско месо може да предизвика жлъчна криза, остър панкреатит и хипертонични кризи.
На следващия ден след празник с обилно угощение, не приемайте нищо освен плодове, кисело мляко или си направете детоксикиращ ден само на чай или бульони.
Никога не яжте, ако не ви се яде, и никога не яжте това, което не ви се яде, и не заставяйте другите да правят това само за да не ви обидят!
Традиционната последователност „първо, второ и трето“ е вредна поради едновременното смесване на много хранителни компоненти и комбинации, особено при хора с нарушено храносмилане.
Какви мерки можем да предприемем, ако усетим подуване, киселини или тежест след хранене?
След хранене си полегнете за половин час на лявата страна, за да улесните преминаването на храната от стомаха в дванадесетопръстника.
Изпийте чай от мента, когато сте яли мазна храна или чувствате тежест в стомаха. Ще почувствате облекчение.
Някои проучвания показват, че ментата може да намали симптомите на синдром на дразнимото черво (IBS), като болка, запек, подуване на корема и други.
Хранете се често и по малко. Не преяждайте – ако преядете, част от храната се задържа в горната част на стомаха дълго, без да има контакт с лигавицата, недостатъчно разградена и преработена. Смилането се затруднява, гастритът се обостря и се образуват газове. Хранете се само в спокойно психическо състояние. При напрегнато състояние и безпокойство се отделя адреналин, вследствие на което слюнката става оскъдна и гъста, и се затруднява предварителното храносмилане в устната кухина.
Кога преяждането може да доведе до сериозни медицински проблеми, изискващи намеса?
При безразборното съчетаване на храните и при различни храносмилателни нарушения и заболявания, можем да се озовем от масата в спешно отделение поради непълната им резорбция и усвояване. Мастта от храната може да се окаже неразградена и да предизвика остра чревна непроходимост с болки и спазми до невъзможност за дефекация. Докато бъбреците филтрират цялата ни кръв за по-малко от час, може да отнеме средно 50 часа (или 5 дни в някои случаи) от момента, в който изядете храната, до момента, в който изхвърлите отпадните продукти от нея. Храната остава по-дълго в контакт с чревната лигавица, отколкото би трябвало. Ако червата не функционират правилно, токсините не се изхвърлят през тях. Ето защо е важно правилното функциониране на чревния микробиом.
Синдромът на дразнимото черво засяга предимно млади хора на възраст между 16 и 30 години, но може да се срещне във всяка възраст. Съотношението мъже-жени е приблизително 1:2. Честотата му в развитите страни достига 11.2–20% от общата популация и представлява около 50% от всички стомашно-чревни заболявания.
Когато ядем храните в правилния ред, панкреасът ни произвежда по-малко инсулин. А по-малкото количество инсулин ни помага да се върнем по-бързо в режим на изгаряне на мазнини, чиито положителни резултати са многобройни и включват отслабване.
Съотношението между киселинно-образуващите и алкално-образуващите храни трябва да бъде 20:80, тоест само 1/5 от общото количество на поетата храна трябва да бъде киселинно-образуваща. Например, комбинирайте 100 г месо с 400 г зеленчуци. Всяко парче сирене или кашкавал трябва да е съпроводено от голяма сурова зеленчукова салата.
Когато приемате едновременно хляб с месо или сирене, смилането на хляба се забавя, защото се отделя киселинен сок за смилането на месото. Тоест, показателят pH не е подходящ за хляба. Месото не може да се смели напълно и се забавя целият този процес, затормозява се действието на всички органи, включително на панкреаса. Вместо за 4 часа, са нужни 8 часа за смилане. При това нито месото, нито хлябът се усвояват пълноценно, а в организма остават само токсични вещества и отпадъци. Съчетаването на месо с хляб пречи на пълноценното асимилиране на организма, при което може да се получи ферментация или гниене.
Зеленчуците улесняват храносмилането, тъй като доставят нужните ензими за смилането на храната и облекчават преработката ѝ.
Какви са рисковете за хората с вече съществуващи проблеми, като гастрит, язва или синдром на раздразненото черво?
Когато смесваме различни видове храни, преяждането и препиването може да провокира остра болка в стомаха, гадене, повръщане. При една жлъчна криза това може да доведе до запушване на жлъчните канали, да предизвика холецистопанкреатит, да провокира остро кървене при налична язва, да обостри гастрит и колит. Особено трябва да внимават пациентите с хронични автоимунни чревни заболявания и тези с чернодробна цироза.
Има ли специфични диети или режими, които препоръчвате в дните след празниците?
Да, имам такива. Създала съм специални детокс режими за след празниците.
Какво бихте казали на хората, които трудно контролират количеството храна, което приемат по празниците?
Бих им казала да се фокусират върху хората на масата. Празниците на първо място са моменти на духовно пречистване и време с близките ни хора, които може би виждаме рядко. Това е момент да изчистим душите и умовете си, а може би и да станем малко по-добри.
Ако не ви се яде, не опитвайте от всичко. Спрете да се храните, когато ви е най-вкусно. Преди ядене изпийте две големи чаши вода. Не се застоявайте на масата повече от час. Разходете се!