Д-р Симона Камберова е дермато-венеролог с 10 години опит. Работи с пациенти в МДЦ „Медикус Алфа“ и „New Life Clinic“. Проявява интереси в областта на дерматохирургията и естетичната медицина.
Кожата ни служи като щит, който ни предпазва от външни агресори. Тази важна функция се изпълнява благодарение на кожната бариера. Последната се представлява от stratum corneum (роговият слой на епидермиса), най-повърхностният от трите кожни слоя. В поддържането на здрава кожна бариера важна роля имат:
- роговият слой, който възпрепятства проникването на болестотворни организми;
- водно-липидната мантия на кожата;
- нивото на pH, което в норма варира в граници около 5,6-6.
Нарушаването на някой от тези фактори благоприятства размножаването на патогенни бактерии и вируси.
Как да разберем, че кожната ни бариера е нарушена?
Ето няколко признака, които могат да ни подскажат:
- суха кожа, която се лющи;
- сърбеж;
- възпаление, раздразнение;
- силна чувствителност;
- парене;
- усещане за опънатост;
- инфекции и др.
Ежедневно ние нарушаваме кожната си бариера, без да го разбираме – било то при миене с много гореща вода, използване на механичен скраб, излагане на крайно високи или крайно ниски температури, използване на неправилни за нашата кожа козметични продукти и т.н. Други фактори включват:
- твърде влажна или твърде суха среда;
- алергени, дразнители и замърсители;
- твърде много излагане на слънце;
- алкални детергенти и сапуни;
- излагане на тежки химикали;
- прекомерно ексфолиране или прекомерно измиване;
- стероиди;
- психологически стрес.
С напредването на възрастта естественото производство на липиди намалява, както и способността им да задържат вода. За да имаме здрава кожа, е необходимо да използваме козметика със съдържание на липиди, които са необходими, за да запазим младия и здрав вид на кожата си.
Най-подходящи за целта са козметични продукти, които съдържат оклузивни липиди. Те създават бариера върху кожата и я поддържат хидратирана. Други полезни съставни части са антиоксидантите като витамин Е, куркума, ферулова киселина и др. Важен е липидният състав да включва холестерол, серамиди и есенциални мастни киселини.
Освен чрез козметични продукти, можем да допринесем за здравината на кожата си и чрез използването на пробиотици. Да, те са полезни за здравето на червата, но все повече проучвания сочат, че могат да бъдат полезни и за кожата. Ползата им се изразява в поддържането на микробния баланс, подпомагане на имунната система, намаляване на чувствителността на кожата и подобряване на хидратацията, чрез насърчаване на производството на естествени овлажняващи фактори и липиди. Последните могат да участват в състава на различни продукти като кремове, серуми, хранителни добавки.
Как да поправим увредена кожна бариера?
За да коригирате увредена кожна бариера, е важно да намерите причината и след това да се насочите към лечение, за да възстановите влагата и да подхраните кожата си.
- Опростете дневната си рутина.
- Използвайте нежен почистващ продукт. Използването на силни или абразивни почистващи продукти може да лиши повърхността на кожата ви от естествените ѝ масла, които са отговорни за поддържането на мекота, хидратация и влага. Когато те бъдат премахнати, вашата бариера е компрометирана. Преминете към мек, хидратиращ почистващ продукт с текстура, която отговаря на вашите предпочитания, но се уверете, че е без агресивни повърхностно активни вещества. Избягвайте гореща вода и вместо това изберете хладка. Внимателно подсушете кожата си с мека, чиста кърпа след всяко почистване, вместо да я търкате.
- Наблегнете на влагата. Влагата е от изключително значение за здравето на кожата и трябва да се прилага рутинно, дори ако имате мазна кожа. Ако времето е студено и сухо – тогава удвояването на вашия овлажнител е разумно решение. За да постигнете това, използвайте хиалуронова основа с по-дебел възстановяващ крем отгоре. Потърсете овлажнител, който съдържа съставки като серамиди, глицерин и мастни киселини, които помагат за повишаване на нивата на влагата в кожата и я заключват там.
- Използвайте антиоксиданти сутрин. Антиоксидантите предпазват кожата ви от свободните радикали, за които е известно, че дразнят и предизвикват появата на пъпки. Те също така са отговорни за преждевременните признаци на стареене, включително бръчки, увиснала кожа и слънчеви петна. Използването на овлажнител или серум, формулиран с антиоксиданти, може да помогне за минимизиране на това увреждане. Всъщност антиоксидантите представляват съединения, които неутрализират свободните радикали. Те могат да окажат действието си директно чрез реакция със свободните радикали, като отнемат свободните им електрони или индиректно засилване на активността или експресията на вътреклетъчни антиоксидантни ензими.
Естествените антиоксиданти обикновено се извличат от растителни източници и активността им зависи от вида на растенията, метода на извличане или обработка. Така например антиоксидантите от плодове и зеленчуци с ярък цвят, като боровинки, чушки, имат висок антиоксидантна активност. Към естествените антиоксиданти спадат токоферолите и токотриенолите, аскорбиновата киселина, флавоноидите, каротеноидите. Най-добрият начин, за да си набавим всички необходими хранителни вещества, включително и антиоксиданти е чрез осигуряването на разнообразно хранене, богато на различни плодове и зеленчуци, прием на пълнозърнести храни, ядки, добавянето на различни семена към салати или смутита.
Витамин Ц (аскорбинова киселина), Витамин Е (мастно-разтворим витамин), селен, каротеноиди (бета-каротен, ликопен), флавоноиди и полифеноли са едни от познатите ни антиоксиданти. Сред множеството познати антиоксиданти, един от най-мощните за човешкия организъм е глутатионът, който притежава редица жизненоважни ползи за здравето.
Глутатион – мощен антиоксидант
Благодарение на своите качества, той дарява организма с няколко жизненоважни ползи:
- Антимеланогенни свойства – Глутатионът стимулира синтеза на феомеланин, а не на по-тъмния меланин. Феомеланинът е по-светъл на цвят (жълто-червен), така че увеличаването на дела на феомеланина е свързано с по-светъл цвят на кожата.
- Антиоксидантни свойства – Глутатионът има способността да пречиства свободните радикали, които увреждат кожата, когато тя е изложена на ултравиолетови лъчи и други агресори от околната среда. Тези свободни радикали предизвикват процес на меланогенеза (образуване на меланин) и причиняват увреждане на тъканите, водещо до стареене на кожата, пигментни петна, възпаления и др.
- Свойства против стареене – Стимулира синтеза на колаген и по този начин намалява признаците на ранно стареене на кожата.
Предвид това, как влияе, когато се прилага върху кожата, могат да бъдат изведени на преден план следните положителни качества:
- Антиоксидант – Глутатионът е мощен антиоксидант и помага за намаляване на щетите от свободните радикали, причинени от UV лъчи и агресори от околната среда. Той спомага за намаляване на фините линии, възрастовите петна и се бори с токсините, които увреждат кожата.
- Противовъзпалително средство – Възпалението на кожата е неприятен проблем, който може да бъде придружен от обрив и сърбеж. Глутатионът проявява противовъзпалителни свойства и по този начин намалява нивата на възпаление. Това помага за намаляване на акне, екзема и други кожни проблеми, причинени от възпаление.
Въпреки че е считан за отлично средство за заличаване на пигментни петна, особено след края на летния сезон, експертите препоръчват глутатионът да не се използва от бременни жени и от лица под 18 години. Страничните ефекти от продължителен перорален прием на глутатион могат да включват коремни спазми, подуване на корема и затруднено дишане поради свиване на бронхите.
Глутатионът е важна съставка, която подпомага регенерацията на здрава кожа, особено за тези, които виждат видими признаци на стареене. Протеинът, първоначално произведен от човешкото тяло, се изчерпва с възрастта, поради което използването му като локално лечение може да помогне за регулиране на пигментацията на кожата, да подобри еластичността и да намали фините линии и бръчките. Той е чудесна съставка, която има своето място в рутинната грижа за кожата, особено при хора с проблеми като обезцветяване и увреждания от слънчевите лъчи.
По същия начин предпазвайте кожата си от мощните ултравиолетови лъчи на слънцето, като използвате слънцезащитен крем с фактор 50. Излагането на слънце влошава почти всички кожни проблеми, включително раздразненията. Използвайте всички налични средства за защита, включително защитни дрехи, шапки, търсене на сянка и, разбира се, слънцезащитни продукти.
Използвайте овлажнител за въздух
Сухият въздух може да влоши вече компрометираната кожна бариера, затова направете каквото можете, за да увеличите нивата на влага. Това означава да пиете повече вода и да използвате овлажнител за въздух в помещенията, където прекарвате по-дълго време. Овлажнителите добавят влага към въздуха, като създават по-благоприятна среда за кожата, особено в сухи условия или такива с ниска влажност.
Проверете рутината си за красота
Обърнете внимание, ако установите, че кожата ви е постоянно раздразнена след употреба на определен продукт. Това е знак, че тя не понася добре формулата или че използвате твърде много от нея. Идентифицирайте кои продукти може да са причината и намалете тяхното количество или честота на използване.
Спрете използването на козметика, формулирана с агресивни съставки, включително алфа- и бета-хидрокси киселини, ензими, ретиноиди и бензоил пероксид, докато кожата ви отново не се възстанови.
Грижете се и обичайте кожата си. Тя ще ви благодари!