Д-р Иван Марков е с над 20 години опит като ветеринар. Можете да се свържете с него на тел. 0882022695
Рибната тения (Diphyllobothrium latum) е най-големият вид тения и се среща по целия свят, но главно в Северна Америка, Европа и части от Азия. Тя се среща предимно на места, където рибата обикновено се консумира сурова и където има много вътрешни водоеми, особено в скандинавските страни, Аляска и Канада. В световен мащаб всяка година се отчитат приблизително 9 милиона инфекции с тения на риби, въпреки че има тенденция към спад.
Като всички тении, рибната е паразит и е опасна както за хората, така и за кучетата и котките. Междинните гостоприемници на рибната тения са водни ракообразни, сладководни и соленоводни риби.
Тялото на рибната тения се състои от около 4000 сегмента, наречени проглотиди. Целият паразит може да нарасне до 20 метра дължина и 20 милиметра ширина, но обикновено адаптира размера си към крайния гостоприемник. Главата на рибната тения е снабдена с две смукателни ямки, които служат за прикрепване към чревната стена на гостоприемника. Тенията има както женски, така и мъжки полови органи, разположени в последния сегмент на тялото. Паразитът има очаквана продължителност на живот от 10 години, но може да остане в червата на своя гостоприемник до 25 години.
Рибната тения може да се размножава самостоятелно като хермафродит. След оплождането произведените яйца първо узряват в самата тения и след това се отделят заедно с крайника на тенията, който съдържа яйцата. Яйцата попадат в изпражненията на своя краен гостоприемник, за предпочитане във вътрешни водоеми, където се поглъщат от риба или рак, които служат като междинни гостоприемници. От яйцата в червата на междинния гостоприемник се излюпват ларви. Те пробиват чревната стена и навлизат в кръвообращението на организма, където се движат, докато се прикрепят към мускулите. Тъй като там има добро кръвоснабдяване, ларвите се чувстват особено комфортно и образуват така наречените перки, т.е. вторични ларви. Ако създанието, използвано като междинен гостоприемник, бъде изядено от човек, куче или котка, ларвите се развиват в полово зряла тения. Този последен процес отнема приблизително три до шест седмици.
Заболяването, което причинява рибната тения, се нарича дифилоботриоза.
При заразени хора, кучета и котки с рибна тения първоначално се проявяват малко симптоми. Възможни са болки в стомаха, гадене, намален апетит, диария или загуба на тегло. Освен това понякога на организма му липсва витамин В12. Ако тенията не бъде открита в продължение на няколко месеца, може да възникне анемия, свързана с бледност, затруднено дишане, учестено сърцебиене, уртикария и паник атаки. Инкубационният период е най-малко три до четири седмици, преди да се появят първите симптоми. Възможно е обаче проявата на симптоми да се отложи за няколко месеца или години.
Тенията може да бъде диагностицирана чрез проба от изпражнения, тъй като те съдържат яйца и сегменти от тенията, които ясно се виждат под микроскоп. Лечението се извършва чрез прием на медикаменти под лекарско наблюдение, които предизвикват пълното елиминиране на паразита. Степента на излекуване е почти 100%, но само в случаи, когато заболяването се диагностицира навреме.
Рибната тения се предава чрез сладководни риби. Най-добрият начин за предотвратяване на инфекция е да се избягва консумацията на непушена, недостатъчно топлинно обработена или сурова риба. Особено опасни са шараните и щуките, както и други риби, които се хранят с планктон. Паразитът не оцелява, ако рибата е приготвена при температура над 56 градуса по Целзий в продължение на поне пет минути или е замразена при температура под минус 10 градуса по Целзий в продължение на няколко дни.