Дентална клиника К-ДЕНТ
Д-р Генова е опитен специалист в областта на детската дентална медицина с дългогодишен опит в диагностиката и лечението на различни дентални заболявания при деца. Посещава обучения по съвременна и предвидима детска стоматология и лечение на деца под медицински сън. Вярва, че успешното начало и правилният подход в грижата за децата, спестява много голяма част от проблемите им като възрастни.
Напоследък все по-често в кабинета пристигат деца със силно разрушени първи постоянни дъвкателни зъби. Току-що поникнали, а вече се нуждаят в най-добрия случай поне от обтурация. Каква е причината за това и права ли е майката, че обвинява детето си в лоша устна хигиена?
МИХ е съкращение на глобално засягащо 1 на всеки 8 деца заболяване, което засяга един или няколко първи постоянни молара, а понякога и централните резци. В своята същност Моларно-Инцизивната Хипоминерализация представлява дефект в последния етап от подреждането на призмите, изграждащи емайла на зъбите. Тежестта на заболяването варира в големи граници – от лека промяна в цвета на зъба до обширни кариесни лезии.
Причини
За сега няма задоволително научно обяснение, което да изяснява със сигурност причината за МИХ. Все пак са описани някои взаимовръзки между преждевременно родените деца, както и някои пре- и постнатални фактори. Постнатално специално внимание се отрежда на детските боледувания, трески, антибиотици, токсини в околната среда, кърменето и използването на флуориди. Болести като пневмония, астма, инфекции на уринарния тракт, варицела са свързвани също с развитието на МИХ. Използването на ампицилин през първата година от живота се свързва директно с повишаване на риска от МИХ и флуоридни дефекти в първите постоянни молари и резци.
Клинична картина
Най-добрата възраст за откриване на проблема е около осмата година на детето, когато току-що са израснали първите постоянни молари и резци. Но все пак трябва да се има предвид и индивидуалното развитие на детето. Най-често се наблюдава дефект, включващ промяна в прозрачността на емайла до различна степен. Дефектният емайл може да бъде бял, жълт или кафяв на цвят с нормална плътност, което определя и тежестта на поражението. Границата на дефекта е ясно разграничима от здравата тъкан на зъба. Ранната диагноза е от особено значение, тъй като може да се получи бърза деградация на зъбната структура, което да доведе до остра симптоматика и усложняване на лечението. От изключително значение е правилното разграничаване на МИХ от други заболявания на твърдите зъбни тъкани като флуорози или други несъвършенства в изграждането на зъбите.
Подходи на лечение
Лечението е предизвикателство пред детския лекар по дентална медицина поради:
1. Бързото развитие на кариеси.
2. Ограниченото съдействие от малките деца.
3. Трудно постигане на обезболяване преди манипулация, което е характерно за тези зъби.
4. Повтарящи се обширни разрушавания при обтуриране.
От изключително значение е бързата реакция на родителя и свързването му с детски лекар по дентална медицина, който да обясни подробно какви процедури ще са необходими за запазване на поразените зъби. На първо място е правилната устна хигиена. Зъбите трябва да се мият два пъти дневно с паста за зъби, съдържаща поне 1000 ppm флуориди. Съдържанието на флуориди трябва да бъде подходящо за съответната възраст и честият прием на сладка и кисела храна трябва да се избягва. Локалното третиране с подходящи препарати допринася за заздравяване на зъбите и намалява чувствителността при МИХ. Прилагането на пасти и гелове, които съдържат високи нива на биоактивен калций и фосфат, е доказано ефективно. Важна част от превантивните мероприятия е домашната грижа. От критично значение е да се мотивира и обучи детето/родителя, защото те са тези, които трябва да поддържат добра орална хигиена на детето, както и да осигуряват здравословното му хранене.
Заключение
Наблюдавайте новопробилите зъби на децата! Всяка промяна в цвета или формата им трябва да бъде сигнал, който да ви накара да потърсите професионален съвет. С подходящи домашни грижи и процедури в денталния кабинет може значително да се намали страданието на детето и да се предотвратят тежки и скъпоструващи процедури по възстановяване на ранно загубени в детска възраст зъби.