Д-р Елена Бечева: Какво е дислипидемия и как да се справим с нея ?

Д-р Елена Бечева е специалист Ендокринолог в град Пловдив с над 5 години медицински опит като е част от екипа специалисти на МЦ „Д-р Ямакови“ и УМБАЛ „Свети Георги“. Завършва Медицински университет Пловдив през 2018 г. Своята специалност Ендокринология и болести на обмяната придобива през 2022 г. Д-р Бечева е редовен докторант и асистент в Катедра по Ендокринология и БО, Медицински университет Пловдив. Успешно защитен сертификат Nutrition Science в Stanford University /Center for Health Education/ през 2024 г.


Дислипидемията представлява нарушение в мастната обмяна на организма, характеризиращо се с увеличено количество на липидите в кръвта. Това е световен здравен проблем, който засяга милиони хора по целия свят и увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания, миокарден инфаркт и инсулт. Над 2.6 милиона души годишно загубват живота си  вследствие на това състояние, като над 54% от живеещите в Европа са се сблъсквали с високи нива на холестерол след консултация с лекар.

Дислипидемията е безсимптомно протичащо състояние, което показва важността от честа  профилактика и контрол. Според Американската Кардиологична Асоциация здравите лица над 20 годишна възраст трябва да провеждат скрининг на всеки 4 до 6 години. В детска възраст препоръчителен период за профилактика на липиден статус са 2 възрастови периода 9 до 11 и над 17 год. Лицата с висок риск и налично сърдечно-съдово заболяване, захарен диабет, наднормено тегло подлежат на значително по-чест контрол (ежегоден, 3-, 6-месечен, такъв при промяна на липидопонижаващата терапия в зависимост от придружаващата патология). В ежедневната практика изследването на т.нар, липиден профил, включващ нива на общ холестерол, LDL-холестерол („лош холестерол“), HDL-холестерол („добър холестерол“) и триглицериди, дава достатъчна информативна стойност за здравния статус и наличните рискове за индивида.

Холестеролът е жизнено важна субстанция в човешкия организъм, участваща в изграждането на клетъчните мембрани, производството на витамин Д и редица стероидни и полови хормони, следователно прекалено високите или ниски стойности крият значими медицински рискове. Физиологично нашият черен дроб продуцира необходимото количество холестерол за нормалното функциониране на организма, но също така ние ежедневно си набавяме значително количество мазнини с храната. LDL частиците пренасят образувания в черния дроб холестерол до клетките и тъканите в тялото, където той бива използван или съхранен. LDL холестеролът се задържа по-дълго време в кръвта в сравнение с други липопротеини и при високи нива образува т.нар. плаки или отлагания по стената на кръвоносните съдове, което предизвиква тяхното стеснение и възпрепятства потока на кръв. За това често го наричаме „лош“. HDL частиците пазят проходимостта на съдовете като транспортират излишния холестерол обратно до черния дроб, където той допълнително се преобразува. Следователно HDL холестеролът бива „добрият“ партньор на организма. Триглицеридите са основен резерв на енергия, складиран в мастната тъкан, но високите им нива в комбинация с нисък HDL холестерол и висок LDL холестерол увеличават риска от миокарден инфаркт или инсулт.

Дислипидемията може да бъде разделена на първична и вторична такава. Първичната дислипидемия се дължи на генетичен дефект-мутация на един или повече гени, отговорни за липидния метаболизъм в организма. Вторичната дислипидемия се наблюдава при:

1. Хора, водещи заседнал начин на живот, спазващи нездравословна диета с висок прием на калории и консумиращи богати на наситени и транс мазнини храни, също така и при хора с налични вредни навици – тютюнопушене и прекомерен прием на алкохол

2. Лица, страдащи от захарен диабет, метаболитен синдром, хронично бъбречно заболяване, нелекуван хипотиреоидизъм – изключително важно е изследването на тиреоидни хормони, поради тяхното важно значение за липидния метаболизъм

3. При прием на медикаменти като кортикостероиди, орални контрацептиви, бета-блокери, антидепресанти повлияващи нивата на холестерол и триглицериди по различен начин

Как бихме могли да се справим с наличната дислипидемия?

Промяната в начина на живот е от първостепенно значение – увеличаване на физическата активност през деня, прекратяване на тютюнопушенето и придържане към здравословен и пълноценен начин на хранене.

Преработените храни, съдържащи значително количество наситени и транс мазнини, водят до значително увеличаване на нивата на LDL холестерол като техния ежедневен прием трябва да бъде значително лимитиран, но това не значи изключване на мазнините от диетата, защото това би имало пагубен ефект върху организма. Моно- и полиненаситените мастни киселини в храната намаляват количеството на „лошия“ холестерол. От изключително значение е набавянето на есенциалните полиненаситени мастни киселини (линолова и линоленова), които организмът не може да произведе сам. Те взимат важна роля в поддържането на метаболизма, развитието на мозъка и неговата функция като според последни проучвания дори намаляват риска от развитие на болестта на Алцхаймер. В таблицата долу можете да намерите храните, които съдържат различните видове мастни киселини

                                             транс мазнинидълбоко пържени храни-пържени картофи, понички, маргарин, промишлено произведени тестени изделия – готови закуски и т. н.
              наситени мастни киселиниосновен източник червено месо и млечни продукти
                   мононенаситени МКзехтин, авокадо, ядки – напр. пекан, шамфъстък
                   полиненаситени МКриба (особено сьомга и пъстърва), орехи, сусам, ленено семе, тофу

Включването на повече фибри под формата на плодове, зеленчуци, бобови и пълнозърнести храни в диетата пък също допринася за премахване на излишния холестерол от тялото.

Различни лекарствени групи биват използвани в лечението на дислипидемията – статини, фибрати, секвестранти на жлъчни киселини, инхибитори на чревната абсорбция на холестерол-езетимиб, PCSK9 инхибитори. Ако след 3-месечно лечение с даден липидопонижаващ медикамент не са постигнати прицелните нива на холестерол при пациента, можем да увеличим дозата, да добавим втори медикамент или да заменим с друг подходящ медикамент. С развитието на медицината и фармацевтичната индустрия все повече хранителни добавки с природен състав и доказани ползи достигат до пациентите, но това не означава пренебрегване на консултацията с медицински специалист с цел назначаване на точния медикамент за справяне с дислипидемията спрямо отчетения умерен, висок и много висок риск при даденото лице.

                                       Контрол на липидите при захарен диабет тип 2

Много висок рискЗД и ССЗ ЗД и засягане на таргетен орган ЗД и над 3 основни рискови фактораLDL под 1.4 mmol-l/редукция ≥ 50 %Вторична цел Non-HDL-c под 2.2 mmol-l
Висок рискЗД с давност ≥ 10 год. и 1 допълнителен рисков факторLDL под 1.8 mmol-l/редукция ≥ 50 %Вторична цел Non-HDL-c под 2.6 mmol-l
Умерен рискВъзраст под 50 г. с давност на ЗД под 10 г. и без други рискови факториLDL под 2.6 mmol-l 

Натаспин Контрол Про е единствената хранителна добавка за контрол на холестерола, кръвообращението и кръвоносните съдове, която съдържа едновременно куркума, ензима натокиназа, монаколин А, поликозанол, полифеноли, извлечени изцяло от природни съставки като соеви зърна, ориз с червени дрожди, захарна тръстика. Богатият състав предоставя благоприярни ползи върху кръвообращението, кръвосъсирването, намалява риска от запушване на кръвоносен съд – тромбоза и поддържа нормални нива на холестерола в кръвта.

Свързани продукти

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари

Актуално