Д-р Борис Стоилов, дм: Етапите на бременността: Какво да очаквате във всеки триместър

Д-р Борис Стоилов, дм, е акушер-гинеколог и сертифициран специалист по фетална медицина, завършил престижния Kings College Hospital в Лондон, Великобритания. Той е управител на Център по Майчино-Фетална Медицина в гр. Пловдив, преподавател в Медицински университет – Пловдив и работи в отделението по „Патологична бременност“ в УМБАЛ „Свети Георги“. В практиката си извършва консултации и проследяване на бременност, скрининги за хромозомни и генетични аномалии, фетална морфология, ранна профилактика на усложнения на бременността, водене на раждане и др. Повече информация прочетете на: www.pregnancy.bg


Бременността е един от най-вълнуващите периоди в живота на една жена. Всеки триместър от нея е уникален и носи със себе си физически и емоционални промени, които често са предизвикателство. За да се справите с тях, е важно да разберете какво да очаквате през всеки етап. Лекарите по фетална медицина играят ключова роля в проследяването на здравето на майката и бебето през тези месеци, като предоставят необходимите насоки и помощ.

Първи триместър (1-12 седмица): Начало на нов живот

Първият триместър е периодът на най-бързото развитие на плода. През тези седмици, оплодената яйцеклетка преминава през множество промени и се развива в ембрион, който до края на триместъра вече ще има основни органи и структури. Въпреки че бебето е все още малко, майчиният организъм започва да усеща значителни промени.

Физически промени: 

Много жени изпитват умора, гадене и чести промени в настроението поради хормоналните промени в организма. Гаденето е най-често изразено сутрин, но може да продължи през целия ден. Освен това, гърдите могат да станат по-чувствителни, а обонянието – изострено.

Емоционални промени: 

Първият триместър е време на адаптация към новината за бременността. Много жени изпитват смесени емоции – радост и вълнение, съчетани с тревожност за бъдещето. Лекарите по фетална медицина препоръчват редовни прегледи през този период, за да се проследи правилното развитие на плода и да се успокои майката.

Съвет от специалистите: 

През този период е важно да се приемат фолиева киселина и витамини за бременни, които подпомагат развитието на плода. Ранните ултразвукови прегледи също са ключови за откриване на възможни проблеми и определяне на точната продължителност на бременността.

Втори триместър (13-26 седмица): Златното време на бременността

Много жени определят втория триместър като най-лек и приятен. Симптомите на гадене намаляват, енергията се възвръща и бременността става все по-реална.

Физически промени: 

Този период е белязан от значителни промени във външния вид на тялото. Коремът започва да расте, а бъдещите майки могат да почувстват първите движения на бебето около 18-20 седмица. Лекарите по фетална медицина често извършват фетална морфология през този период – изследване, което дава детайлна информация за развитието на органите на плода.

Емоционални промени: 

Емоциите през втория триместър често са по-стабилни, а майките се чувстват по-уверени и спокойни. Това е времето, когато те започват да изграждат връзка с бъдещото си дете, особено след като усетят първите движения на бебето.

Съвет от специалистите: 

Физическата активност е важна през този етап, но трябва да бъде умерена. Йога за бременни или леки разходки помагат за поддържане на тонуса и намаляване на напрежението в тялото.

Трети триместър (27-40 седмица): Подготовка за раждането

Последният триместър е периодът на очакване и подготовка за голямото събитие – раждането. Плодът продължава да расте, а тялото на майката се подготвя за родилния процес.

Физически промени: 

Коремът достига максималния си размер, а майките могат да изпитват дискомфорт поради натоварването на гръбначния стълб и тазовата област. Честото уриниране, безсънието и подуването на краката са чести оплаквания. Плодът вече заема по-голямата част от матката и движенията му могат да станат по-изразени.

Емоционални промени: 

През този период много жени изпитват смесица от вълнение и безпокойство относно предстоящото раждане. Лекарите по фетална медицина препоръчват на бъдещите майки да обсъдят с акушер-гинеколога си план за раждане и да се информират за различните методи на обезболяване и раждане.

Съвет от специалистите: 

Редовните прегледи през този триместър са от ключово значение за проследяване на позицията на плода и подготовката за раждането. Лекарите проверяват нивата на околоплодната течност, позицията на плацентата и развитието на бебето, за да осигурят оптимални условия за безопасно раждане.

Ролята на феталната медицина

Лекарите по фетална медицина играят решаваща роля в проследяването на бременността. Те предоставят не само важни диагностични прегледи, но и насоки за правилното развитие на плода и благосъстоянието на майката. Специалистите помагат да се идентифицират възможни проблеми навреме, за да се вземат адекватни мерки за поддържане на здравето на майката и бебето.

Заключение

Всеки триместър от бременността носи със себе си нови предизвикателства и радости. Разбирането на физическите и емоционалните промени през тези етапи помага на бъдещите майки да се подготвят за бременността и раждането. Специалистите по фетална медицина играят важна роля в осигуряването на здравето и благополучието на майката и бебето през този критичен период.

Свързани продукти

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари

Актуално