Неравномерният сърдечен ритъм или т.нар. аритмия е проблем със скоростта или ритъма, по който бие Вашето сърце. То може да бие твърде бързо, твърде бавно или неравномерно.
Разбира се, нормално е пулсът Ви да се ускорява по време на физическа активност и да се забавя, докато си почивате или спите. Също така е нормално понякога да се чувствате така, сякаш сърцето Ви прескача. Важно е да се знае, че аритмиите варират от безобидни до сериозни (без или със симптоми).
Какво се случва на практика при наличие на аритмия?
Електрическите сигнали, които координират ударите на сърцето, не работят правилно. Грешните сигнали карат сърцето да бие твърде бързо (тахикардия), твърде бавно (брадикардия) или неправилно. В резултат на това сърцето не изпомпва достатъчно кръв към тялото.
ВИДОВЕ АРИТМИЯ
Един от основните критерии, според които могат да се групират видовете аритмия, е скоростта на сърдечната честота, или начинът, по който се изменя нормалната честота. Например:
- Тахикардия е ускорен сърдечен ритъм. Сърдечната честота в покой е над 100 удара в минута.
- Брадикардия е забавен сърдечен ритъм. Сърдечната честота в покой е под 60 удара в минута.
Видовете тахикардия включват предсърдно мъждене, предсърдно трептене, надкамерна тахикардия, вентрикуларна фибрилация и вентрикуларна тахикардия. Сред тях най-разпространеният вид е предсърдното мъждене. То често се възприема като сърцебиене или ангинозна болка в гърдите, но може да се прояви и безсимптомно, което го прави трудно за откриване. Предсърдното мъждене е сред най-големите рискови фактори за възникване на инсулт.
Видовете брадикардия включват синдром на болния синусов възел, нарушения в провеждането на сърдечните импулси, преждевременни сърдечни удари (екстрасистоли). Екстрасистолите са допълнителни удари, които възникват извънредно и често се усещат като „прескачане“ на сърцето.
НА КАКВО СЕ ДЪЛЖИ АРИТМИЯТА?
Причините могат да бъдат от различно естество. Например: запушени артерии на сърцето, диабет, високо кръвно налягане, проблеми с щитовидната жлеза, тютюнопушене, злоупотреба с алкохол или кофеин, прием на наркотици, стрес и безпокойство.
КАКВИ СА СИМПТОМИТЕ НА АРИТМИЯ?
Възможно е сърдечната аритмия да не проявява никакви симптоми или те да са пренебрежими. Често разбираме за нея при контролен преглед или при преглед, свързан с някакво друго оплакване.
Като цяло симптомите при аритмия могат да включват: сърцебиене, трептене в гърдите, учестен пулс, бавен сърдечен ритъм, болка в гърдите, задух. Към тях могат да се добавят още безпокойство, умора, замаяност, изпотяване, припадък.
КАК СЕ УСТАНОВЯВА АРИТМИЯ?
Вашият лекар ще установи евентуално наличие на аритмия въз основа на физикалния преглед, който ще извърши, резултатите от изследванията, фамилната ви анамнеза и информация за предишни и съпътстващи заболявания и оплаквания. Най-често използваният метод за установяване на сърдечно-съдови проблеми изобщо е електрокардиограмата (ЕКГ). Ако специалистът прецени, може да използва ехокардиография, за да установи евентуални промени или заболявания с ултразвук.
Съвременните електронни апарати за кръвно налягане също могат да покажат наличие на аритмия по време на измерването. Важно е да се знае обаче, че автоматичните апарати използват т.нар. осцилометричен метод за измерване на кръвното налягане. Какво означава това? При напомпване маншетът притиска артерията на ръката в областта над лакътя. Когато налягането бавно се освободи, кръвта отново започва да тече и могат да се появят турболенции, които да причинят трептене на стената на артерията. Устройството измерва трептенията, а специален алгоритъм изчислява стойностите на кръвното налягане. Осцилометричният метод работи коректно при нормален сърдечен ритъм и стабилна последователност на трептенията.
При аритмия неправилните трептения водят до проблеми при определяне на правилните стойности. Затова, ако вече сте диагностицирани с аритмия, е важно не само редовно да следите стойностите на кръвното си налягане, но и да се доверите на апарат, който може да гарантира липса на грешки и точност при измерване на кръвното налягане по време на аритмия. За целта се консултирайте с опитните фармацевти в АПТЕКИ 36,6. Те ще ви насочат към подходящи клинично валидирани уреди, които да гарантират точност при измерване на кръвното налягане и по време на аритмия.