Д-р Татяна Мороховец: Когато стомашните киселини атакуват. Как да противодействаме?

ДКЦ „Неоклиник“ и МЦ “Fi Health”

Д-р Татяна Мороховец, специалист по въртешни болести и гастроентерология. Част е от екипа на ДКЦ „Неоклиник“ и МЦ “Fi Health”, София с над 25 години опит.

Д-р Мороховец завършва Медицински университет в Русия през 1990 г. Специалностите “Вътрешни болести” и “Гастроентерология и диететика” придобива през 1998 г. и 2002 г.

Започва своята кариера през 1990 г. като лекар в отделение по пулмология в болница в гр. Ярославъл, Русия. От 1991 г. до 2011 г. работи в ДКЦ 28, София последователно като лекар в звено за неотложна медицинска помощ, специалист вътрешни болести и специалист гастроентеролог. Работила е в УМБАЛ Софиямед. Към момента е част и от екипа от специалисти на ДКЦ “Неоклиник“ и МЦ “Fi Health” гр. София. Член е на Българския лекарски съюз.


За последните 15 години броят на хората със стомашни проблеми в България се е увеличил двойно – това констатират от Световната здравна организация (СЗО). Сред основните причини за тази статистика са нездравословните и некачествени храни, които консумираме, стресът, неправилното хранене и лошото храносмилане.

Неприятното чувство на изгаряне се появява поради връщането на стомашни ензими и киселини от стомаха обратно към хранопровода, причинявайки дразнене на лигавиците.

Подобно усещане се е появило почти при всеки и обикновено бързо отшумява.Проблемът е, че при зачестяване стомашният сок ерозира лигавиците на органите и може да нанесе щети, водещи до по-сериозни заболявания. Задълбочаването на гастроезофагеалния рефлукс може да причини развитието на стомашни язви, язви на дванадесетопръстника или други значими стомашни заболявания.

Всъщност, производството на стомашни сокове (мукус, солна киселина и ензими) е физиологичен процес, целящ трансформирането на погълнатите храни по такъв начин, че да ги направи подходящи за чревна абсорбция. Стомашната лигавица обикновено е покрита от мукусен слой, който я защитава от атаката на киселината и ензимите, както и от механичната атака на храната по време на храносмилането. Това деликатно равновесие се поддържа на физиологично ниво, благодарение на факта, че стимулите, които предизвикват киселинна секреция, стимулират едновременно и секреция на мукус. По такъв начин се образува защитен слой, който предотвратява увреждането на стомашната лигавица.

При някои особени условия, защитната способност на мукусния слой може да се компрометира: например, в случай на химични атаки (свръхпродукция на гастритни сокове, дължаща се на заболявания, приемането на лекарства или дразнещи храни като кафе, чай, алкохол), физични атаки (топла и студена храна) и механични атаки (недобро сдъвкване на храната, диагностични ендоскопични изследвания), а също така и на безпокойство, стрес и неправилен начин на живот (бързо или нередовно хранене).

Следователно евентуалният недостатъчен мукусен слой и неговата намалена защитна способност позволяват пряк контакт на дразнещите агенти със стомашната лигавица. Това довежда до раздразнение на лигавицата, което се усеща като парене и болки в епигастриума или зад гръдната кост, по-специално, в периода между храненията. Освен това, раздразнението на стомаха може да причини и метеоризъм, гадене или повръщане и гастроезофагеален рефлукс.

Пушенето и мазните храни намаляват способността на долния езофагиален сфинктер да се затваря след като храната е преминала в стомаха. Затлъстяването и бременността също са предпоставки за рефлукс.

Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) е заболяване, при което долният езофагеален сфинктер – респективно мускул между хранопровода и стомаха, е абнормално с отслабен тонус, което позволява на стомашното съдържимо да се върне обратно и да проникне в хранопровода. Проявява се с болка високо в епигастриума и гърдите, с ирадиация към гърба, често и с болки в гърлото или суха кашлица.

ABOACID® гел на ABOPharma е едно много добро решение за справяне с киселините и рефлукса. Това е медицинско изделие с моментално действие, което противодейства на симптомите на дразнене на стомашната лигавица като: болка, парене, усещане за киселини, често уригване, подуване и гадене, образувайки бариера, която предпазва лигавицата от агресивните стомашни сокове.

Благодарение на растителната си формула, гелът проявява изразено успокояващо и защитно действие върху лигавицата на хранопровода и стомаха. Добавеният натриев хиалуронат в продукта действа като смазка за тъканите и модулира взаимодействия между съседните тъкани.

Той може да допълва и превенцията при ситуации, които могат да предизвикат раздразнение на стомашната лигавица (дразнещи вещества, периоди на психофизически стрес, смяна на сезона, неправилен начин на живот, нестероидни противовъзпалителни и обезболяващи средства).

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Актуално