След своето завършване през 1993 год., в Медицински колеж, тогава ПМИ Пловдив специалност помощник фармацевт, Юлия Атанасова е работила в аптека от открит тип. След завършване на две поредни магистратури по административен и здравен мениджмънт и социални дейности, през 2000 г. поема попрището на медицински представител. Има натрупан стаж в оригинални и генерични фармацевтични компании като медицински представител и мениджър ключови клиенти. Понастоящем работи като медицински представител в HEEL България.
Носът ни изпълнява различни функции – той почиства, овлажнява и затопля въздуха, който вдишваме, дава ни възможност да усещаме аромати и ни предпазва от навлизането на патогени в организма.
През студените месеци носната лигавица не може да изпълнява своята защитна функция, когато е суха или с намалено кръвоснабдяване поради студения въздух, който вдишваме. В този случай вирусите могат лесно да проникнат през лигавицата и да се размножат. В опит да отстрани тези болестотворни агенти, нашето тяло реагира чрез повишаване на кръвоснабдяването на носната лигавица и чрез отделянето на повече секрет. Така лигавицата на носа е оточна, а носът е запушен, болезнен и чувствителен.
Ринитът е онова състояние, при което имаме възпаление на лигавицата на носната кухина. По-познат е като хрема. Причините за възникването и развитието му могат да бъдат от различно естество – бактерии, вируси, преохлаждане, силна замърсеност и запрашеност на въздуха и други.
Според продължителността на състоянието ринитът може да се класифицира като остър и хроничен. А в зависимост от патогенезата си се класифицира като: инфекциозен, алергичен и невровегетативен.
Най-често ринитът бива остър и се причинява от вирусни агенти.
Острите вирусни ринити се предават основно по въздушно-капков път – при говорене, кашляне и кихане или при допир със замърсена повърхност.
Друга форма на ринит е алергичният. Той може да бъде разделен на сезонен и целогодишен.
Алергичният сезонен ринит се диагностицира лесно поради специфичната си симптоматика и периодичност и все по-често се наблюдава в детската възраст. Пациентите се оплакват от сърбеж, обилен носен секрет, кихане и носна обструкция с повторение през пролетните месеци.
Целогодишният алергичен ринит се среща все по-често. Щателната анамнеза може да ни помогне да се ориентираме спрямо възможния алерген, който го активира. Това обаче трябва да се направи от лекар специалист.
Почти всички прояви на остър ринит се развиват по време на „простуда“. Пациентите търсят помощ най-вече заради носната обструкция или започват да се третират сами с различни локални препарати. Те осигуряват донякъде деконгестия, но понякога при прекалено дълга употреба или предозиране могат да причинят обратен ефект и да се развие медикаментозен ринит. Именно поради тази причина трябва да се прилагат по ясна схема и за кратък период от време, а след това да се приложат продукти за хидратиране и възстановяване на лигавицата на носната кухина.
Освен класическия, конвенционален подход за лечение съществуват и натурални продукти с по-малко нежелани реакции и по-добра поносимост и безопасност.
Подобен продукт е Euphorbium compositum назален спрей.
Той съдържа 8 натурални съставки от растителен, минерален и животински произход.
Euphorbium compositum назален спрей е показан за лечение на ринити от различен произход, било то бактериален, алергичен или вирусен, както и при хрема, причинена от променена структура на носната лигавица.
Проучвания на Euphorbium compositum показват значително намаляване на възпалението на назалната лигавица, което се свързва с ринита. Също така продуктът притежава силно изразен противовирусен ефект срещу най-често срещаните причинители на ринит.
Уникалният състав на Euphorbium compositum назален спрей го прави подходящ за хидратиране на носната лигавица и премахване на типичните симптоми на ринита, като кихане, сърбеж, дразнене.
Натуралният произход на съставките позволява употребата му продължително време и дава възможността продуктът да бъде комбиниран успешно и с други локални продукти.