Хеликобактер пилори (още позната като H. pylori) е бактерия, която инфектира лигавицата на стомаха и горната част на тънките черва. Повечето хора, заразени с хеликобактер пилори, не изпитват никакви симптоми. При други обаче е възможно да се развият различни стомашно-чревни проблеми, а в тези случаи симптомите могат да варират от лек дискомфорт до по-тежки усложнения.
Какви са най-честите симптоми при инфекция с хеликобактер пилори?
Признаците на инфекция с тази бактерия често могат да бъдат припознати като симптоми на друго заболяване или неразположение. Ето защо е особено важно да вземете нужните мерки, като изследвания и консултация при лекар, при наличие на някои от следните симптоми:
- Болки в стомаха – Коремната болка, особено в горната му част, е един от често срещаните симптоми при инфекция с хеликобактер пилори. Понякога болката може да наподобява и парене и често се влошава при прием на храна. Дискомфорт, подуване и усещане за пълнота в стомаха също са възможни симптоми.
- Намален апетит
- Оригване – Инфекцията може да доведе до възпаление на стомашната лигавица – състояние, известно като гастрит. Това възпаление може да предизвика и други симптоми, като лошо храносмилане, оригване и кисел вкус в устата.
- Гадене
- Киселини
Какви могат да бъдат последиците?
Двете най-често срещани усложнения при хора, заразени с хеликобактер пилори, са развитието на гастрит или пептична язва. Хроничният гастрит може да влоши усещането за дискомфорт в храносмилателната система и да предизвика симптоми като коремна болка, подуване и лошо храносмилане.
В по-тежки случаи инфекцията с хеликобактер пилори може да доведе до развитие на пептична (или стомашна) язва. Това са рани, които се образуват върху лигавицата на стомаха или дванадесетопръстника. Пептичната язва може да причини по-интензивна болка в корема, често описвана като усещане за парене.
Дългосрочната инфекция с хеликобактер пилори също се свързва с развитието на по-сериозни състояния, включително рак на стомаха. Въпреки че по-голяма част от инфекциите с тази бактерия не прогресират до такива тежки заболявания, хеликобактер пилори се счита за значителен рисков фактор за тяхното развитие.
Ето защо ранното откриване и лечение играят решаваща роля при предотвратяването на евентуални усложнения. Ако се потвърди наличието на бактерията в организма, лекуващият лекар може да предпише комбинация от антибиотик и лекарство против киселини, които да премахнат инфекцията и да насърчат заздравяването на засегнатите тъкани. Редовното наблюдение и последващи грижи са важни, особено при хора с по-висок риск от усложнения.
Ако имате съмнения за инфекция с хеликобактер пилори, можете да проверите това с бързия антигенен тест в домашни условия.