Неверните митове за еритритола

Заместителите на захарта са важни както за диабетиците, така и за всеки, които иска да започне да приема по-ниски количества захар, или се интересува от здравословния начин на живот. Същевременно митовете около подсладителите нарастват заедно с тяхната популярност. Днес ще разбулим шест неверни мита за еритритола – един от най-широко използваните заместители на захарта.

Мит №1: Еритритолът е също толкова вреден, колкото и захарта.

Еритритолът има гликемичен индекс нула. Това го прави безопасен за диабетици, тъй като не повишава нивата на кръвната захар. Липсата на енергийни спадове и глад, е друго предимство на подсладителя обяснено с отсъствието на въздействие върху секрецията на инсулин. Ниската калоричност на подсладителя е едно от най-големите му предимства. В сравнение със захарта, която има четири калории на грам, еритритолът има само 0,2. Близката прилика на подсладителя с вкуса на захарта също е в негов плюс, измествайки я на заден план.

Мит №2: Еритритолът не е натурален продукт.

Освен че еритритолът се среща в малки количества в плодовете и зеленчуците, нашият метаболизъм също го произвежда и се среща в човешките клетки.  Това го прави естествен продукт. Дори и в търговското производство, където е нужен в по-големи количества, в повечето пъти той се извлича от глюкоза чрез ферментация.

Мит №3: Вреден е за храносмилателната система.

Подсладителят има високи нива на абсорбация в тънкото черво, това означава, че едва 10% от него достигат до дебелото, което намалява причиняването на газове и подуване. Същевременно еритритолът не се влияе значително от чревните бактерии и поради тази причина не ферментира, колкото захарта, което намалява възможността за стомашно-чревни проблеми.

Мит №4: Не може да се използва за готвене

Еритритолът има висока топлинна стабилност, което го прави подходящ за печива. Високите температури не оказват влияние на вкуса или на състоянието му и той не се разпада. Въпреки, че когато готвим с еритритол вместо със захар, се налага да коригираме рецептите и да ги пригодим, с добитата популярност на подсладителя вече има много готови рецепти онлайн, от които да избираме.

Мит №5: Еритритолът трябва да се използва в големи количества, за да бъде ефективен.

Това не е вярно, въпреки че еритритолът има съдържание на сладост между 60 и 80 процента от това на обикновената захар. Не е необходимо да се използва прекомерно, но може да отнеме малко повече, за да получите същата сладост. Мнозина откриват, че особено когато се смесва с други подсладители, умерено количество еритритол е достатъчно, за да се постигне необходимата сладост.

Мит №6: Еритритолът причинява кариеси, също както захарта.

Когато хапнете нещо сладко съдържащо захар, естествените бактериите в устата метаболизират захарта превръщайки я в киселини, които разяждат зъбния емайл. Еритритолът от своя страна не ферментира по същия начин. По този начин се поддържа и нормалното pH в устата. Отново в сравнение със захарта, подсладителят има по-малък шанс да причини лош дъх. Тъй като не произвежда въпросните киселини, не допринася за лошия мирис.

Можем да обобщим, че не напразно еритритолът е един от най-популярните заместители на захарта. От него могат да се възползват не само хора страдащи от диабет, а и всеки, който иска да промени диетата си по положителен начин. Най-важните му предимства са ниската калоричност и нулевият гликемичн индекс, които са и основните минуси на приема на захар. По този начин тялото успява да запази баналса си и не изпитва енергийни пикове и сривове.  

Пазарът изобилства от различни марки и разновидности на подсладители, но е важно да заложим на качеството. 100% Natural Erythritol на Haya Labs е висококачествен еритритол, който освен, че притежава всички ползи, които описахме, абсорбира свободните радикали има антиоксидантно действие и е в пъти по-ефективен от ксилитола. Замествайки захарта с 100% Natural Erythritol помагате на тялото си и се наслаждавате на вкусната храна едновременно.

Свързани продукти

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари

Актуално