Д-р Иван Марков е с над 20 години опит като ветеринар. Можете да се свържете с него на тел. 0882022695.
Камъните в пикочния мехур са сериозно състояние и определено изискват намесата на вашия ветеринарен лекар. Камъните в пикочния мехур възникват от кристални отлагания, които се образуват от минерали в бъбреците на кучето и могат да станат толкова големи, че вашето животно вече да не може да отделя урина. Неразпознат или нелекуван камък в пикочния мехур може да има животозастрашаващи последици. Поради тази причина е много важно да знаете симптомите и, ако подозирате наличие на камъни, незабавно да се свържете с вашия ветеринарен лекар.
Камъните в пикочния мехур се образуват от минерални кристали, които се натрупват в пикочните пътища. Пикочните камъни се появяват в целия уринарен тракт и могат да се открият в бъбреците, пикочния мехур, уретрата или уретера. Пикочните камъни (уролити), които се образуват в пикочния мехур, се наричат камъни в пикочния мехур.
Има няколко вида камъни, които се различават по своя минерален състав. Ако се образуват камъни в пикочния мехур при куче, причината може да е, че съдържанието на определени минерали в храната е твърде високо.
Видове камъни в пикочния мехур при кучета: магнезиево-амониев фосфатни камъни, калциево-оксалатни камъни, камъни от калциев карбонат, уратни камъни, цистинови камъни, амониево-уратни камъни.
За да не се образуват повторно камъни в пикочния мехур, е важно да се знае точният състав на наличните пикочни камъни, тъй като от това зависи приемът на лекарства и подходящата диета.
Образуването на камъни в пикочния мехур при кучета може да има различни причини. Поради бактериална инфекция на пикочните пътища стойността на pH в урината може да се повиши, което подпомага образуването на калциево-оксалатни камъни.
Решаващ фактор е твърде високото съдържание на определени минерали в храната. Ако тя съдържа много калций, магнезий или фосфор, това насърчава образуването на пикочни камъни. Твърде малкото количество вода при кучета също може да доведе до камъни в пикочния мехур. Ако кучето не пие достатъчно вода, бъбреците възстановяват необходимата вода от урината. Това води до особено концентрирана урина с високо съдържание на соли. Създава се пренаситен разтвор, от който изпадат соли, които от своя страна се отлагат в пикочните пътища.
Някои заболявания, като чернодробна дисфункция, също могат да причинят образуването на пикочни камъни.
Някои породи са генетично изложени на по-голям риск от развитие на уринарни камъни. Далматинците например са единствената порода, която не може да разгради някои видове протеини поради своя метаболизъм и да ги отдели с урината си.
Следните породи са статистически по-склонни да страдат от камъни в пикочния мехур: далматинец, мопс, булдог, впрегатно куче (хъски), йоркширски териери, миниатюрен шнауцер, бостън териери.
Полът също играе роля при образуването на камъни в пикочния мехур. Женските кучета често страдат от калциево-оксалатни камъни, докато мъжките кучета са по-склонни да страдат от други видове камъни.
Следните симптоми могат да показват камъни в пикочния мехур при кучета: повишено желание за уриниране, често отделяне на малки количества урина, затруднено уриниране, болезнени звуци при уриниране, болка в коремната област, твърд напрегнат стомах, инконтиненция, кръв в урината.
Тези признаци обаче се срещат и при други заболявания. Въпреки това, ако вашето животно има видими проблеми с уринирането или се появят други симптоми, определено трябва да се консултирате с вашия ветеринарен лекар, за да може той да постави точна диагноза.
Болестите на пикочните пътища често причиняват силна болка. Ако камъните в пикочния мехур пречат на уринирането, урината се натрупва и може да се върне обратно към бъбреците, което може да доведе до бъбречна недостатъчност.
За да открие камъни в пикочния мехур, ветеринарният лекар ще изследва урината на вашето куче. Той също така проверява състава на всички камъни в пикочния мехур, които може да са били изхвърлени. Ултразвуковото и рентгеновото изследване могат да се използват за определяне на местоположението и размера на камъните в пикочния мехур.
По-малките камъни в пикочния мехур понякога се разтварят с лекарства. При по-големи пикочни камъни обичайният метод на лечение е операцията под обща анестезия. Нова процедура, която в момента се тества в някои страни, е лечението на камъни в пикочния мехур с помощта на лазерна технология, подобно на това при хората.
След операция на камъни в пикочния мехур вашето куче ще трябва да приема антибиотици и други лекарства за известно време и да спазва диета през целия живот, за да предотврати образуването на нови камъни в пикочния мехур. Преди да закупите диетична храна, е важно да знаете цялата необходима информация за камъните в пикочния мехур, тъй като диетата зависи от вида на диагностицираните камъни. По този начин различните диетични храни могат да бъдат съобразени точно с конкретни уринарни камъни. Освен това, някои вещества подкиселяват урината. Най-добрият съвет относно храненето ще получите от вашия ветеринарен лекар.